Bitki de olsa o da hisseder!

Bitki de olsa o da hisseder!
Bitki de olsa o da hisseder!
Hayvanların çektiği acıları çekmeseler de bitkiler de hissediyor ve kendilerini savunmaya çalışıyor.

Çılgın tüketim kültürü plastik tavuklar üretmeye, ineklere işkence ederek et kesmeye ve birbirinden acımasız yöntemlerle milyarları doyurmaya devam ediyor. Hayvan hakları ihlalleri sebebiyle et tüketmeyi reddeden vejetaryenlere bu kötü haberi vermek istemezdik ancak tabakta usulca uzanan yapraklar da bıçak darbelerini hissedebiliyorlarmış!

Missouri Üniversitesi araştırmacılarından Heidi Appel ve Rex Cocroft bitkilerin sindirildiklerini hissedebildiklerini ispat eden bilimsel bir çalışma yürüttüler. Hatta, bitkilerin kendilerince bir savunma sistemleri bile var!

Teorilerini test etmek için yapraklara bayılan tırtılları yeşil bir mikro-ortama bırakan ve yapraklara lazerlerle küçük aynalar yerleştiren araştırmacılar, yaprakların tırtıllar onlarla beslenirken nasıl titreştiğini analiz ettiler.

Bitkiler, tırtılların tehlikeli olduğunu “hissederek” savunma sistemlerini devreye soktular. Dışarıdan gelen uyarılara hassas olduklarını bildiğimiz bitkilerin “ekolojiyle ilintili titreşimler” göndererek iletişim kurmaları ise vejetaryenler için hüzünlü haber niteliğinde.

Bilim dünyası bitkilerin etraflarında olup bitenle ne kadar bağlantılı olduğunu ortaya koyan birçok yeni araştırma yürütüyor. Elbette, hayvanların çektiği acıları bitkiler de çekiyor diyemeyiz ancak marulların da bir gün acımasız insanlara karşı ayaklanma ihtimali var, unutmayın.


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Bilim

  ,

  iletişim

  ,

  plastik

  ,

  Karşı