Bitmeyen Amerikan Rüyası ve Neo-Zenginler

Bitmeyen Amerikan Rüyası ve Neo-Zenginler
Bitmeyen Amerikan Rüyası ve Neo-Zenginler
Eşitsizliğe ve fakirliğe değil, gay evliliğine ve kadın haklarına değer veriyorlar. Bir anda parlayıp bir anda borca batıyorlar. Hayatlarının bir kısmını lüks içinde geçiren bu neo-zenginler kim?

Amerikan Rüyası’nı gerçekleştirmek göründüğü kadar zor değil, ancak ona sahip çıkmak da o kadar kolay değil. 60 yaşına gelen ABD ’li yetişkinlerin %21’inin ömürleri boyunca bir yıl dahi çalışmış olsalar 250.000 dolar değerinde gelirleri oluyor. Washington Üniversitesi profesörlerinden Mark Rank’in hazırladığı “Chasing the American Dream” adlı kitabın analiz raporlarına göre en fazla kazanan %2’lik dilimin hacmi 1979’dan beri iki katı arttı.

Pazarlamacıların ve parayı yönetenlerin mass affluent (ABD’de yıllık geliri en az 75.000$ olan kitle) olarak adlandırdığı kitlenin gelir yelpazesi incelendiğinde, 25 milyon hanenin yıllık gelirinin en az 75.000 dolar olduğu ve bu hanelerin, ABD tüketim harcamalarının %40’ından sorumlu olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca eğitimli bekârlar, çalışan evli çiftler ve yetişkin profesyoneller, yani ABD vatandaşlarının %77’si yıllık olarak 100.000 dolardan daha fazla gelir elde ediyor.

Ancak birçoğu için bu deneyim kalıcı değil. ABD vatandaşlarının %20’si zirvedeki %2’nin içinde bulunma şansına erişecek olsa da %4.6’sı bunu beş ya da daha fazla yıl sürdürebiliyor. Kısa ömürlü zenginliğin terfi, yıllık bonus, çalışmaya başlayan eş gibi sebepleri olabiliyor. Öte yandan iş kaybı, sağlık problemleri ve boşanma gibi sorunlar da bu zenginliğin yok olmasının başlıca sebeplerinden.

Sosyal statülerini korumak için zenginliğe değil maaşa güvenen bu neo-zengin kesim genellikle gay evliliğine ve kürtaja destek verirken Federal Hükümetin, eşitsizlikle mücadele etmek için uyguladığı, yoksullara yalnızca yiyecek alışverişlerinde geçerli olan alışveriş kartlarının ücretsiz verilmesi gibi uygulamalar konusunda pek destekleyici değiller.

Belki de sahip oldukları avantajları korumak istedikleri için fakirin fakir kalmasından yana olan bu mali muhafazakâr-sosyal liberaller Amerikan Rüyası’nın yeni çehresini oluşturmaya daha ne kadar devam edecek, göreceğiz.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  WASHINGTON

  ,

  Zengin

  ,

  Alışveriş

  ,

  ,

  sosyal