Bu diziler hem kazandı hem kazandırdı!

Bu diziler hem kazandı hem kazandırdı!
Bu diziler hem kazandı hem kazandırdı!
Muhteşem Yüzyıl, Kurtlar Vadisi Pusu ve Karadayı geçtiğimiz yılın en kazançlı üç dizisi oldu.

Hürriyet Gazetesi’nden Ceyhun Kuburlu’nun hazırladığı ve MediaCat'in yer verdiği habere göre, geçtiğimiz yıl da, son yıllardaki grafikle uyumlu olarak büyüme kaydeden dizi sektörü, Eylül ayıyla birlikte yeni bir rekorun eşiğinde.

Kuburlu’nun yazısında, 45 yapım şirketinin 850 milyon TL ciro hedeflediği dizi sektöründe, geçtiğimiz yılın en kazançlı üçlüsünün 36,7 milyon TL ile Muhteşem Yüzyıl, 34,8 milyon TL ile Kurtlar Vadisi Pusu ve Karadayı olduğu bilgisine yer veriliyor. Buna göre, ekranlarda her sezon 80 yeni dizi film vizyona giriyor ve bu sirkülasyon 15 bin kişiye istihdam sağlıyor. 

Yayındaki dizilerin temaları incelendiğinde romantizm %33 ile lider koltuğunda otururken komedi %31 ve aksiyon %15 oranında. Padişahım çok yaşa derken derin devletin çatışma dolu maceralarını da takip eden ve haksızlıklarla savaşan yakışıklı delikanlıların arkasında duran halkımızın favori dizileri arasında Karagül, Fatih Harbiye, Med Cezir, Çocuklar Duymasın ve Güneşi Beklerken de var.

Türkiye 'nin ortalama dizi izleme süresi ise 3.9 saat. ABD , Macaristan, Yunanistan ve İtalya gibi ülkeleri dizi izleme alanında henüz geçebilmiş değiliz.

3. sezondan sonra hala yayında kalabilen dizilerin oranı %10 iken, 1. sezonda bu oran %67. Sektörde başarılı olmak değil, başarıyı sürdürmek mesele gibi görünüyor.

Çalışma saatlerinin uzunluğu, sette yaşam koşullarının uygunsuzluğu, ekip haklarına sahip çıkacak sendikaların eskiklikleri, ücret ve emek dengesizliği ve ünlü oyunculara ödenen uçuk sayılar bir yana, Türkiye'nin dizi ekranı hem yurt içinde hem yurt dışında gelişmeye devam ediyor. Bize de gelişmeleri izlemek kalıyor.