Bu laboratuvara kadınlar giremez!

Bu laboratuvara kadınlar giremez!
Bu laboratuvara kadınlar giremez!
24 araştırma enstitüsü, 2062 fakülte üyesi... Biyoloji alanında kadın akademi üyeleri ne durumda? Bilim dünyasında bile kadınların farklı konumlandırıldığını gösteren yeni bir araştırmamız daha oldu!

Biyoloji alanı genellikle kadınların hüküm sürdüğü bir bilim dalı olarak bilinir. Ne var ki, ABD ’de yapılan yeni bir çalışma ülke genelinde kadınların sadece %36’lık doçent, %18’lik profesör dilimi oluşturduğunu gösteriyor. Sebebi, Nobel kazananların ve bilim madalyalarına layık görülenlerin, yani yolu profesörlüğe giden vizibilite ve kredibilite sahibi bilim insanlarının, genellikle erkek olması.

MIT Biyoloji bölümü mezunu olan araştırmacı Jason Sheltzer’e göre laboratuarların kadın çalışanlara daha az şans tanıması fakültedeki kadın sayısını azaltıyor.

Moleküler biyoloji ve genetik gibi programlara odaklanarak 24 biyoloji araştırma enstitüsünü inceleyen araştırmacılar 2062 fakülte üyesine ulaşmayı başardı. Kadın profesörlerin yönettiği laboratuarlarda üniversite mezunu kadınların oranı %53 iken erkeklerin laboratuarlarında oran %47’ye düşüyor. Nobel’e layık görülen araştırmacıların seçkin laboratuarlarında ise durum daha da vahim. Doktora sonrası çalışma yürüten kadınların oranı %31 iken erkeklerin oranı %38.

Daha iyi olanaklara ve bağlantı ağlarına sahip olan bu laboratuarlarda erkeklerin egemen olması, alana da hükmediyor oldukları anlamına geliyor.

Önyargılardan ve klişelerden en arınmış bölgenin bilim dünyası olmasını beklerken bilime en fazla yatırım yapan ülkelerden biri olan ABD’de dahi ayrımcılık ortada.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Nobel

  ,

  Yatırım

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Biyoloji

  ,

  Bilim

  ,

  fakülte

  ,

  ülke

  ,

  şans