Bu Pazartesi, istifanın tam zamanı!


Bu Pazartesi, istifanın tam zamanı!

Bu Pazartesi, istifanın tam zamanı!
20'li yaşlarda iş değiştirmekten korkmayanlar, ilerleyen yıllarda daha iyi maaşlı işlere sahip olabiliyor.

Bip bip! Uyanma zamanı. Kalkmak, yüz yıkamak, temiz kıyafet bulmak, giyinmek, çanta hazırlamak, kahvaltı etmek ya da edememek ama atıştırmak, ev anahtarlarını bulmak, kapıyı çekmek, çıkmak…

Pazartesi oldu ve milyonlarca insan ofislere, fabrikalara, tarlalara, sokaklara, dükkanlara akın etti. Herkesin kendince bir sabah rutini var. Her işin de kendine göre sıkıntıları ve zorlukları… Bu sıkıntı ve zorluklardan bahsettiğimiz zaman “aman iş bulmadan işini bırakma” diyenler sayıca fazla, değil mi? Bir gün başımızı alıp gitme özgürlüğüne öykünüp duruyoruz ancak cesaretimizi toplamak neredeyse imkansız çünkü ya işsiz kalırsak?

İşsiz gençleri odak alan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre işsiz kalmaktan korkarak masamıza çivilenmenin alemi yok. Ekonomist olan Martin Gervais, Nir Jaimovich, Henry Siu ve Yaniv Yedid-Levi’nin bulgularına göre “hayal meslek ödülü”nden bahsetmemiz mümkün.

20’li yaşlarda o işten bu işe geçmek insanlara bağlanma sorunu ya da düzensizlik gibi gelse de geçiş yapmaktan korkmayanlar 30 ve 40’larında daha iyi maaşlarla daha iyi pozisyonlarda çalışma şansına erişecek.

Vancouver Ekonomi Üniversitesi’nde profesör olan Siu’ya göre “kariyerinin başında iş değiştirenler, ilerleyen yıllarda daha iyi koşullara sahip olacaklar.” Nasıl mı? Ne istediklerini anlamak için risk almış olacaklar da, ondan.

Bir işi ne kadar iyi yaptığımız kadar işten aldığımız tatmin ve emeğimizin karşılığı da önemli. Yetenekli ama yeteneğini göstermesine fırsat verilmediği için mutsuz olan bankacılar; torpil sayesinde işe girmiş, yüksek maaş alan yeteneksiz reklamcılar; severek öğreten ama kirasını ödeyemeyen eğitmenler…

Araştırmaya göre gençlerin işsiz olma eğilimi daha fazla. Iş bulmakta mı zorlanıyorlar yoksa sürekli iş mi bırakıyorlar? Baş araştırmacı Sui de bu sorunun yanıtını aramış : Gençler 45 ya da 55 yaşındaki insanlara göre çok daha kolay iş buluyorlar ancak iş bırakma oranları da oldukça fazla. Aslında gençler istifa etmiyor, daha fazla deniyorlar.

ABD için hazırlanan araştırmanın bir benzeri Türkiye ’de yapılsa sonuçlar nasıl olur? Hele de reklam sektörünü baz alırsak, işe alınma ve işten ayrılma süreçleri oldukça renkli ve hareketli çizgiler oluşturabilir.

“Her iş, iştir.” diyorsanız bir daha düşünün. “ Hayat göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.” diyen yaşlı tanıdıklarınızı bir daha düşünün. Aynı kurumda 35 sene çalıştıktan sonra kirası kadar emekli maaşına talim etmek zorunda kalan emekçileri bir daha düşünün. Belki de yaşamak, biraz da risk almaktır.