Diğer ülkelerdeki iş fırsatları artık daha cazip

Diğer ülkelerdeki iş fırsatları artık daha cazip
Diğer ülkelerdeki iş fırsatları artık daha cazip
Ipsos tarafından globalde yapılan Employee Mobility 2012'nin sonuçlarına göre Türkiye'de çalışmaktan pek memnun değiliz.

"Hem sigortan hem ofisin oluyormuş."

"Ben de Avro ile maaş alsam kral olurdum."

"Ne varsa yurt dışında var, gitmek şart."

Bu cümleleri kuranlar yalnız değiller. Türkiye 'de de, dünyanın başka ülkelerinde de yurt dışında çalışmanın daha iyi olacağına inanalar kitleler var.

Ipsos tarafından globalde yapılan Employee Mobility 2012 çalışmasının sonuçları her dört çalışandan birinin 2 veya 3 yıl sureli %10 maaş artışı ile başka bir ülkede çalışmaya oldukça sıcak baktığını gösteriyor.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 24 ülkeden 12,827 çalışanın katıldığı araştırma ilk defa 2011 yılı Ağustos ayında yapıldı. Sonuçlar yurt dışında çalışma isteğinde 2011-2012 yılları arasında %19’dan %25’e 6 puanlık bir artış olduğunu da gözler önüne seriyor.

Çalışmak için en çok gidilmek istenen ülkeler sırası ile A.B.D (%34), İngiltere (%22), Avustralya (%20) ve Kanada (%20).

Telekominikasyon ve inşaat (ikisi de %28) sektöründe çalışanlar için ülke değiştirmeye en sıcak bakanlar olurken, çalıştığı ülkeyi değiştirmeye hazır olanların en yoğun olduğu ülkeler arasında Meksika (%39), Arjantin (%36) ve Türkiye (%34) dikkat çekiyor.

Çalışma kapsamında 24 ülkeden çalışanlara başka bir ülkede (uçak ile 3-5 saat uzaklıkta, 2 veya 3 yıl süreli ve%10 maaş artışı sunacak şekilde) tam zamanlı bir iş fırsatını nasıl değerlendirdikleri soruldu. Her 4 çalışandan biri kendini bu fırsatı değerlendirmeye çok yakın bulduğunu paylaştı.

Bu kararı etkileyen ve çalışanların uluslararası iş fırsatlarını değerlendirmeye yönelik motivasyonlarını artıran faktörler de var. Bu faktörler arasında iki yıl sonra geri dönme garantisi, önden o ülkeye gidip değerlendirme fırsatı, yabancı dil eğitimi sağlanması gibi ek destekler dikkat çekiyor.

Diğer taraftan her ülkenin çalışanları ülke değiştirmeye aynı oranda sıcak bakmıyor. Örneğin, Kanadalılar arasında %41’lik bir kesim ne olursa olsun ülke değiştirmeyi düşünmeyeceğini söylüyor.

Türkiye’deki çalışanların %34’ü farklı bir ülkede iş fırsatına oldukça sıcak bakarken, İsveç için bu oran %16, Almanya için %18 oluyor. Türkiye'deki çalışanlar gitmek için adeta "can atarken" İsveç ve Almanya'da çalışanların durumlarından memnun olması sosyal güvenlik ve maddi tatmin düşünüldüğünde şaşırtıcı değil. Çalışma şartları, istihdam piyasasının ne ölçüde çalışan dostu olduğu bu resme anlam katan faktörler.

Türkiye’yi nitelikli istihdam konusunda göç veren olduğu kadar göç de alan ve tercih edilen bir ülke yapmak ise gelecek 10 yıldaki ödevlerimizden biri olmalı.