Dijitalden al haberi

Dijitalden al haberi
Dijitalden al haberi
Haber okuma alışkanlıklarımız dijitalleşiyor. Akıllı telefonların ve tabletlerin egemenliği dünyanın haber alma biçimlerini de etkilerken Danimarka habercilik alanında lider...

Haberlerinizi nasıl alırdınız? Televizyondan haber izleme alışkanlığımızın akşam yemeğine eşlik ettiği bu dijital günlerde, mobil uygulamalar, dijital haber kaynakları, uluslararası bloglar yükselişte.

Reuters Institute’un hazırladığı Dijital Haberler Raporuna göre akıllı telefon kullananların %47’si haber uygulamaları kullanıyor ve bu oran son bir yılda %6 oranında arttı. Bilgisayar ekranından haber okuyanların oranı ise %4 gerileyerek %38 oldu.

Akıllı telefonlarda en aktif kullanıcılar 18-24 ve 35-44 yaş arasındakiler. Tabletlerde ise 45-54 aralığı öne çıkıyor. Platformların kullanımı yerel pazar paylarına göre değişse de iş, haberlere para ödemeye gelince Apple liderliğini koruyor. ABD ’de ve İngiltere’deki iOS kullanıcıları haberler için “bedel” ödemeye diğer işletim sistemi kullanıcılarına göre daha istekli.

Ne var ki Reuters’ın raporuna göre akıllı telefonlarımız haber kaynaklarının çeşitliliğini sınırlandırıyor. Bugün , herkesin birincil ekranı olmak için bir mücadele geliştirmek her zamankinden daha değerli. Araştırmanın yürütüldüğü 10 ülkede akıllı telefon kullanıcılarının %37’si, masaüstü kullananların ise %30’u tek bir haber kaynağına güveniyor. Hatta İngiltere’de bu oran mobil kullanıcılar arasında %55’i buluyor.

Dijital haber dünyasını incelemek için ideal ülke: Danimarka

Elde edilen verilere göre Danimarka sadece yaşamak ve iş kurmak için en iyi ülkelerden biri olmakla kalmıyor, dijital habercilik alanında da lider. Fransa ve Almanya ise geleneksel basından dijitale geçişi çok yavaş deneyim ediyor ve bu ülkelerde Google’a olan güven tehlikeli biçimde giderek artıyor. Mobil uygulamaları kullanma konusunda %19’luk bir oranla ABD’yi ve Almanya’yı geride bırakan Danimarkalıların %58’i ise Apple kullanıyor.