Dişi kasırgaların ölümcül etkileri

Dişi kasırgaların ölümcül etkileri
Dişi kasırgaların ölümcül etkileri
Cinsiyete dayalı önyargılar, insanların kasırgalara yaklaşımlarını ve kasırga sırasında hayatta kalma olasılıklarını etkiliyor.

Neden Alexandra Kasırgası ikizi olan Alexander’dan daha fazla kişiyi öldürür? Çünkü günümüz dünyasında dişiler yeterince önemsenmiyor. Saatte 100 mil yapan bir kasırga dahi olsanız, size bir dişinin ismi verildiyse, erkek isimli kasırgalara oranla daha az ciddiye alınıyorsunuz.

Araştırmalar, dişi isimli kasırgaların isimlerinden ötürü önemsenmediklerini ve erkek isimli kasırgalara göre 2 katı daha fazla insan öldürdüğünü gösteriyor. ABD’liler erkek isimli kasırgaların daha şiddetli ve öldürücü olacağına inanıp dişi kasırgaların sakin ya da silik olacağını düşünüyorlar. Sonuç olarak dişi isimli kasırgalar için gereken önlemleri almıyorlar.

Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları’nda [Proceedings of the National Academy of Sciences] 2 Haziran'da online yayınlanan yeni bir çalışma bilinçdışı önyargıların insan hayatını nasıl şekillendirdiğine ışık tuttu. Araştırmacılar 1950 ve 2012 yılları arasında gerçekleşen en ölümcül kasırgaları incelerken dişi isimli fırtınaların ortalama 45 kişiyi öldürdüğünü, ancak benzer şiddetteki erkek isimli fırtınaların bu sayının yarısı kadar ölüme yol açtığını buldular.

Illinois ve Arizona Devlet Üniversitesi’nden gelen araştırmacılar insanlara bir kasırganın şiddetini ve riskini tahmin etmelerine yönelik sorular da yönelttiler. Alexander gibi erkek isimli bir kasırganın Alexandra’ya göre daha şiddetli olacağını düşünenler çoğunlukta… Benzer şekilde Victor Kasırgası’ndan kaçmak için insanları tahliye etmekten yana olanlar Victoria’ya oranla daha fazla. Yani kasırga ismi ne kadar maskülense o kadar önemseniyor, Araştırmacılar bir kasırganın adını Charley’den Eloise’e değiştirmenin üç katı kadar fazla ölüme yol açacağında hemfikirler.

Ayrıca kadınlar da erkek isimli kasırgaların daha “tehlikeli” olduğunu düşünüyorlar. 

Özetle, kadının adı olsa da cinsiyete dayalı önyargılar hala değişmiyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Erkek

  ,

  tahliye