Dünya liderlerinin gündemi terör

Dünya liderlerinin gündemi terör
Dünya liderlerinin gündemi terör

Kaynak: AP

Birleşmiş Milletler 69. Genel Kurulu'nda başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere birçok liderin gündeminde terörizm vardı.
Haber: KALBEN SAĞDIÇ - info@yeniakil.com.tr / Arşivi

Birleşmiş Milletler 69. Genel Kurulu bugünü ve yarını şekillendiren liderleri bir araya getirdi. Eylül’de New York’ta gerçekleşen görüşmelere 200 devlet adamı katıldı. 2015 sonrası gelişme hedeflerinin ana konu olduğu görüşmelerde liderler her zaman olduğu gibi kendilerine verilen 15 dakikayı özgürce kullandılar. Hatırlatmakta fayda var, 15 dakika kuralına genelde pek uyulmuyor.

IŞİD ve terörizm kelimelerinin en beklenmedik aktörler tarafından bile sık sık kullanıldığı görüşmelerde, gelişme ve ilerleme konusunda ülkelerin farklı vizyonlara sahip olduğu da gözlemlendi. Kimileri ticaretin gelişmenin birincil kuralı olduğuna inanırken kimileri iklim değişikliği ve çevre konusunun mülkiyetten, maddiyattan ve dönen çarklardan daha mühim olduğunu vurguladı.

Avustralya, Kanada ve Brezilya liderleri ticaretten en uzun süre bahsedenler olurken Japonya, Güney Afrika, Hindistan ve Nijerya çevre ve iklim değişikliğine dikkat çekti.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin gündeminde ayrıca gelişme ve ilerleme de vardı. Ve diğer liderlerin aksine kadın sorununa en fazla değinen lider Abe oldu.

ABD Başkanı Barack Obama yine ve yeniden, üstelik dakikalarca terörden bahsetti. Ülkesinin sınırlarında birçok sorun yaşandığını vurgulayan, azınlık ve ırkçılık sorunlarıyla baş ettiklerini belirten Obama, ABD’nin herkese kucak açtığını ve kendi sorunlarını kendi başına çözebileceğini de ekledi. ABD’nin değil 100 yıl, 10 yıl öncesine göre bile çok fazla değiştiğini belirten başkan, liderlerin kusurlarını gören, basın özgürlüğü için mücadele eden, bağımsız yargıyı destekleyen, kamusal alanda çeşitliliği öne çıkaran ve kanunlar doğrultusunda demokrasinin koruyucusu olan ABD vatandaşlarının bu farkın kaynağı olduğunu vurguladı.

Recep Tayyip Erdoğan İslam’ın terörizmle özdeşleştirilmesini lanetledi ve İslam’ın barış dini olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı, ayrıca 1.5 milyon mülteciye yiyecek ve sağlık hizmeti sağlayabilen bir Türkiye resmi çizmeyi de ihmal etmedi.

Ülkelerin gündemlerindeki sorunları dile getirdikleri ve esasen ulusal durumlarını betimledikleri görüşmelerde Hindistan Başbakanı Modi gelişme ve çevre konularına dikkat çekti. Almanya ve Rusya’nın gündeminde Ukrayna krizi vardı. İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail-Filistin sorunu kadar terörizme ve İran’ın nükleer gücüne de dikkat çekti.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un gündemi de Obama gibi terörizmden ibaretti.

Terörizmden uzun uzun bahseden ve tehlikeye dikkat çeken birinci dünya liderleri, Orta Doğu’nun içinde bulunduğu ve tüm dünyayı da içine çektiği karanlık, vahşi ve engellenemeyen savaştan sorumlu olduklarını düşünüyor olabilirler mi? Ne dersiniz?