Dünya tam bir "ekonomik iyimser"!

Dünya tam bir "ekonomik iyimser"!
Dünya tam bir "ekonomik iyimser"!
25 ülkenin vatandaşları Ipsos Global @dvisor kapsamında kendi ekonomik durumlarını değerlendirdiler. Türkiye ortalama iyimserliğin üzerinde yer aldı.

Ne olacak bu ekonominin hali? Ülke nereye gidiyor? Bu, fırtına öncesi sessizlik mi? Herkes kendi yaşadığı ülkenin sorunlarını iyi biliyor, kendi ekonomisinin nereye gideceğini merak edip duruyor. Bu merak kimi ülkelerde iyimser, kimi ülkelerde de kötümser bir değerlendirmeye yol açıyor.

Ipsos tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Global @dvisor çalışmasının Haziran sonuçları açıklandı. Türkiye ’nin de aralarında bulunduğu 25 ülkenin vatandaşları kendi ülkelerinin ekonomik durumlarını değerlendirdiler.

19.000’den fazla katılımcının görüşlerini içeren “The Economic Pulse of the World- Küresel Ekonominin Nabzı” araştırmasına göre her 10 kişiden 4’ü ülke ekonomisinin durumunu iyi olarak değerlendiriyor.

Türkiye %45’lik olumlu algılama ile ortalama iyimserliğin üzerinde kalıyor ve 10.sıradaki yerini alıyor. İspanya, İtalya , Fransa ve Romanya en alt sıralarda yer alırken olumlu algılama şampiyonu %87 ile Suudi Arabistan.