Dünyanın ekonomik nabzı küt küt

Dünyanın ekonomik nabzı küt küt
Dünyanın ekonomik nabzı küt küt
Ipsos 25 ülkede "Ne olacak bu dünyanın ve memleketin hali?" diye sordu. İşte yanıtlar...

Ipsos tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Global @dvisor, Dünyanın Ekonomik Nabzı (The Economc Pulse of the World) araştırmasının Ağustos ayı sonuçları yayınlandı. Türkiye ’nin de dahil olduğu bu çalışmaya 25 farklı ülkeden 18.006 vatandaş katıldı.

Bu ay küresel düzeyde vatandaşların ekonomiye dair olumlu algısı aylar sonra ilk kez pozitif yönde değişti ve önceki döneme göre (%39) 1 puan artışla katılımcıların %40’ı ülke ekonomisinin durumunu “iyi” olarak değerlendirdi.

Ağustos ayında küresel ortalamalarda ülkelerin ekonomilerine dair olumlu algıda artış görülürken, yerel ekonomik durumu ve yerel ekonomilerin geleceğine dair beklentiler başlıklarında değişim gözlenmedi.

Ağustos ayı raporuna göre ülke ekonomisine dair olumlu algıda Suudi Arabistan %85 ile yine listenin en üst sırasında yer alırken, Almanya (%75), Çin (%73), Hindistan (%72), İsveç (%70) sıralamada Suudi Arabistan’ı takip etti. Olumlu algıya dair değerlendirmede listenin en son sıralarında yer alan Avrupalı ülkelerin bu ay da değişmediğini görüyoruz; Fransa (%6), Romanya (%7), İtalya (%8), İspanya (%11) ve Güney Kore’de (%15) vatandaşların oldukça az bir kısmı ülke ekonomilerinin “iyi” olduğunu düşünüyor.

 


Ağustos ayında ülke ekonomisine dair olumlu algıda en büyük yükselişi yakalayan ülke 9 puanlık artışla Rusya (%59) oluyor.

Türkiye’de de olumlu algıya yönelik değişim dikkat çekiyor. Ağustos ayında Türkiye 5 puanlık artış ile olumlu algıda %59 seviyesine yükseliyor. Rusya’nın ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen bu sonucu yakalamış olmasını ekonomik parametrelerden çok Ukrayna krizi sürecinde AB ve ABD’nin ekonomik yaptırımlarına karşılık tepki olarak yükselen yurtseverlik olgusunun birleştirici gücü ile açıklanabilir.

Yerel ekonomilere yönelik değerlendirmelere baktığımızda bu ay da olumlu algının küresel ortalamalarda %28 düzeyinde gerçekleştiğini görüyoruz. Ülkelerin bireysel yaklaşımlarına bakınca Türkiye’de bu başlıkta da olumlu algıda artış olduğunu söylemek mümkün. Geçen aya göre 6 puanlık artışla Türkiye’de yerel ekonomisinin durumunu “iyi” bulanlar %39’luk bir kesim olarak raporda yer alıyor. Bu hem küresel ortalamaların üstünde hem de Türkiye’nin kendi içinde aylar içindeki trendinde pozitif anlamda dikkat çekici bir yükseliş gösteriyor.

Gelecekte yerel düzeyde ekonomilerinin daha iyi olacağını düşünenlerin oranının da dünya çapında son üç aydır aynı düzeyde olduğunu görüyoruz. Her 4 katılımcıdan biri yerel ekonomilerinin bundan 6 ay sonra daha iyi olacağına inanıyor. Geleceğe yönelik olumlu algıda birinciliği Hindistan %61’lik oran ile alırken, listenin sonunda yine %3 ile Fransa yer alıyor. Türkiye’de gelecek 6 ay içinde yerel ekonomilerinin daha güçlü olacağını bekleyenlerin oranı geçen aya göre 5 puan artıyor ve %29 seviyesinde gerçekleşiyor.

Ağustos ayında raporun kapsadığı üç temel alanda, diğer bir deyişle ulusal ekonomik değerlendirme, yerel ekonomiye yönelik değerlendirmeler ve yerel ekonomiye dair gelecek beklentisi başlıklarında olumlu algıda en büyük artışı yakalayan ülkeler arasında Türkiye yerini aldı.