Dünyanın en büyük korkusu nükleer silahlar

Dünyanın en büyük korkusu nükleer silahlar
Dünyanın en büyük korkusu nükleer silahlar
44 ülkeyi kapsayan Pew araştırmasının sonuçlarına göre eşitsizlik, nükleer silahlar, dini/etnik nefret en ciddi tehditler arasında.
Haber: KALBEN SAĞDIÇ - info@yeniakil.com.tr / Arşivi

2014 birçok ülke için çalkantılı ve kaotik bir sene oldu. Uluslararası ilişkiler karıştı. Devlet üstü organizasyonlar hazırlıksız yakalandı. Dünya liderleri doğru adımları seçerken zorlandı. Ukrayna… Suriye… Irak… Ebola… Avrupa ’nın kötüye giden ekonomik durumu… İç savaşlar… Sınır krizleri…

Pew Araştırma Merkezi’nin 44 ülkede yaptığı Küresel Yaklaşımlar Anketi’nin sorularından biri dünyadaki en büyük tehditle ilgili oldu.
Orta Doğu’nun %34’ü din ve etnik kökenden beslenen/doğan nefretin en büyük tehdit olduğuna inanıyor. Suriye ve İsrail arasında kalan Lübnan’da bu oran %58’e yükseliyor. Bölgede dini şiddetin tarihi irdelendiğinde, sonuçlar pek şaşırtıcı sayılmaz. Ne var ki, dikkat çekici bir nokta var: 2007’den bugüne korkular artmış. Lübnan %19, Mısır %18, Ürdün %6 ve Türkiye %18 daha fazla korkuyor.

Türkiye için nükleer silahlar %34 ile en büyük tehdidi oluşturuyor. Dini ve etnik kökenden kaynaklanan nefret %29 ile ikinci sırada yer alıyor. Eşitsizliğin en büyük tehdit olduğunu düşünenler %17. AIDS ve diğer hastalıkların dünya açısından tehlikesini vurgulayanlar %10. Son sırada ise %7 ile kirlilik ve çevresel sorunlar geliyor.

Avrupa’nın gizli düşmanı eşitsizlik… Ekonomik durumu kötüye giden bölge, zengin ve yoksul arasındaki uçurumun keskinleşmesinden korkuyor. Ortalama olarak %32 eşitsizliği dünyadaki en büyük tehdit olarak görmekte. Krizden en fazla etkilenen ülkelerden olan İspanya’da bu korku 2007’den bugüne ikiye katlanmış. İtalya ve Yunanistan da İspanya’nın durumunu paylaşıyorlar. İngiltere’nin eşitsizlikten daha büyük gördüğü tehdit ise dini ve etnik nefret. Oranlar %25’e %39.

Amerika’da Cumhuriyetçiler ve Demokratların “Korkumuz bile farklı” tavrı öne çıkıyor. Cumhuriyetçiler için asıl tehdit dini ve etnik nefret. Bağımsızlar ise bölünmüş durumlar. Ülke geneline bakıldığında eşitsizlik %27, dini ve etnik nefret %24 ve nükleer silahların yayılımı %23 olarak dağılıyor.

Paralel evren olduğuna inandığımız Japonya ise nükleer silahların en büyük tehdit olduğunu düşünüyor. Tarihleri düşünüldüğünde “Haklısın be Japon kardeşim” dememek imkânsız. %49’luk kesim çoğunlukla 50 yaş üstü insanlardan meydana geliyor. 18-29 yaş grubunun korkuları ise başkalaşmış halde.

Ankete katılan Afrika ülkeleri Uganda, Tanzanya, Güney Afrika, Kenya, Senegal, Gana ve Nijerya “Sizce dünyadaki en büyük tehdit hangisi?” sorusuna ortalama %29 oranında AIDS ve hastalıklar yanıtını veriyor. Öte yandan, Boko Haram Nijerya’nın en büyük korkusunun dini ve etnik nefret olmasına yol açmış. Ankete katılan Nijeryalılar’ın %38’i için en büyük tehdit nefret ve şiddet...

Özetle, dünyadaki en büyük tehlikenin dini ve etnik nefret olduğunu düşünenlerin başında İngiltere, Tunus, Lübnan, Filistin ve Nijerya geliyor. Almanya, Fransa, İspanya, Güney Kore, Yunanistan, Polonya ve İtalya eşitsizliğe vurgu yapıyorlar. Senegal, Uganda, Kenya, Tanzanya, Güney Afrika için AIDS & Diğer hastalıklar en büyük tehlikeyi oluştururken Türkiye, Ukrayna, Japonya, Pakistan ve Şili nükleer silahlar konusunda endişeli. Peru, Filipinler, Çin, Tayland ve Kolombiya ise çevre ve kirlilik konusunu tehdit olarak görüyor.

Ülkeler, tarihleri, deneyimleri, kültürleri ve sosyo-ekonomik durumları bağlamında korkulara ve endişelere sahip. Ancak, korkular kendi içlerinde çok korkutucular. Sizce de öyle değil mi? 2014 yılında inandığı din, doğduğu topraklar ya da teni yüzünden ölen milyonlarca insan var. Kimi ülkeler yabancı korkuları yüzünden nükleer silahlar geliştiriyor. Bu “teknolojik inovasyonlar”, korkuları besliyor, büyütüyor.

Kaynaklarımızı savaş ve katliam için kullanıyoruz. Nehri kirletip ağacı yakıyoruz. Dünyanın %1’lik gerçek zenginlerinin altında ezildikçe eziliyoruz. Kendimize başka bir gezegen bulmuşçasına önümüze çıkan herkesi ve her şeyi yok ediyoruz.

Dünyadaki en büyük tehdit insan olabilir mi?