Dünyanın en iyi ülkeleri hangileri?

Dünyanın en iyi ülkeleri hangileri?
Dünyanın en iyi ülkeleri hangileri?
125 ulusun dünyaya kültür, barış, düzen, doğa, zenginlik, bilim, eşitlik ve sağlık gibi farklı alanlarda ne kadar katkıda bulunduğunu ele alan İyi Ülke Endeksi açıklandı. Sonuçlar Avrupa'dan yana...

İyi Ülke Endeksi 125 ulusun küresel bağlamda başkaları için bilim ve teknoloji, kültür, uluslararası barış ve güvenlik , dünya düzeni, gezegen ve iklim, refah ve eşitlik ile sağlık ve iyilik olmak üzere toplam 7 alanda neler yaptığını irdeledi. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve UNESCO gibi organizasyonlardan yaklaşık 3 sene boyunca veri toplayarak oluşturulan araştırmanın “en iyi ülkesiİrlanda. Endeksi hazırlayan bağımsız siyasi danışman Simon Anholt’a göre iyiliğin anlamı “çoğunluğun iyiliğini düşünmek.

Endeks, her ülkeye bir denge cetveli atıyor ve insanlığa net fayda sağlayan, gezegene yük olan ya da bu iki değer arasında duran ülkeleri sıralıyor.

Ekonomik çapına ve 7 kategorideki toplam puanına göre ele alındığında İrlanda küresel komüniteye en fazla katkıda bulunan ülke olarak birinciliği göğüslüyor. Finlandiya ikinci sırada… Endeksin en üst 30 sırasında Avrupa ülkeleri bulunuyor. Birleşmiş Krallık sıralamada 7. Olurken bilim ve teknoloji alanında üstünlüğünü ortaya koyuyor.

Belçika, Malta ve Hollanda yaratıcı ürün ve hizmetler, esnek vize sınırlamaları ve güçlü basın özgürlüğü gibi alanlarda başı çekerken Almanya dünya düzenine en fazla katkıda bulunan ülke... Ancak uluslararası barış ve güvenlik kategorisinde Almanya 109. Sırada. Dünyanın polisi olmak için kendini “feda eden” ABD ise aynı kategoride 114.sırada yer alarak ne yazık ki amacına ulaşamadığını ispat ediyor.

Batı Avrupa sınırlarının dışına çıktığımızda 22. sırada yer alan Kosta Rika öne çıkıyor. 26. Olarak ilk 30’a girmeyi başaran tek Afrika ülkesi Kenya dünyaya iyilik katmanın parayla ilgili olmadığını düşündüren bir örnek olsa da oldukça yalnız.

Libya İyi Ülke Endeksi’nde Irak ve Vietnam’la yan yana, en sonda yer alıyor. Rusya, Kuveyt, Kongo Cumhuriyeti ve Honduras ile 95. sırada yer alıyor.

Batı Avrupa’nın dünyaya kattığı iyiliklerin sonuçlarını geri kalmış ülkelerde ve fakir kıtalarda net olarak görebildiğimiz yeni bir endeksi bekliyoruz.