Dünyanın En "Yaşanılmaz" 10 Şehri

Dünyanın En "Yaşanılmaz" 10 Şehri
Dünyanın En "Yaşanılmaz" 10 Şehri
Fakirlik, kuraklık, sağlık sorunları, salgın hastalıklar, hava kirliliği, iç savaşlar ve daha niceleri... The Economist'in hazırladığı yaşanabilirlik anketi hangi şehirlerde yaşamanın zor olduğunu ortaya koyuyor.

The Economist tarafından hazırlanan yaşanabilirlik anketi dünyanın hangi şehirlerinde en iyi, hangilerinde en kötü koşullarda yaşandığını analiz etti. Business Insider’ın haberine göre anlaşmazlıkların, çatışmaların ve uyuşmazlıkların yoğun olduğu şehirler en düşük puanları aldı. Askeri ve siyasi çatışmalar bir şehrin ne kadar yaşanılır olduğunu belirlemede en önemli unsurlar olarak öne çıkıyor, çünkü iç savaş yapılara, hastanelere ve ekonomik verimliliğe zarar veriyor.

Kabil, Afganistan ve Bağdat gibi sıcak bölgelerin dâhil edilmediği araştırmanın sonuçlarına göre Dünyanın en yaşanmaz 10 şehri şöyle sıralanıyor:

Sağlık ve altyapı konusunda en düşük puanları alan şehir Dakar. Dünya Bankası Grubu Uluslararası Finans Kurumu verilerine göre Senegal’de yaşayanların %65’i herhangi bir sağlık güvencesine sahip değil.

Abican dünyanın en fazla Fransızca konuşulan şehirlerinden biri, ancak istikrar puanı çok düşük. Öte yandan, Fildişi Sahili yolsuzluğun en az olduğu yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Libya’nın başkenti Trablus ise 2011’de, ülkedeki iç savaş sebebiyle odak haline gelmişti. 2014’te aşırı İslamcı gruplarla ordu arasındaki çekişme devam ederken şehrin yaşanabilirlik puanları kültür& çevre, sağlık hizmetleri ve istikrar bağlamlarında düşmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz sene besin fiyatlarının fırladığı Kamerun’da bulunan Douala şehri dünyanın en az yaşanabilir şehirleri arasında yedinci çünkü eğitim ve sağlık hizmetleri alanında oldukça geri kalmış durumda. Şehrin ilk tıp fakültesi ise geçtiğimiz günlerde açıldı.

BBC’nin de vurguladığı gibi ekonomisi derin bir krizde olan, fakirlik ve işsizliğin salgına dönüştüğü, siyasi çatışmaların ve baskının doğallaştığı Zimbabwe de hükümet kamu sağlığına bütçe ayıracak durumda değil. Bu sebeple sağlık puanları çok düşük. Öte yandan eğitim, kültür ve çevre alanlarında diğerlerine göre nispeten daha yüksek puan alan Harare listede 6. oluyor.

Yaşlı altyapı, karmaşık bürokrasi ve cesaret vermeyen düşünce yapısı gibi sebepler yüzünden yatırım bölgesine dönüşemeyen Cezayir’de yaşamak diğer Kuzey Afrika ülkelerine göre çok daha pahalı.

Pakistan’ın Karaçi şehri ise istikrarsız. Taliban’ın buraya doğru yayılması ve yakın zamanlarda gerçekleşen polis cinayetleri ve az korunan karakollara düzenlenen baskınlar Karaçi’nin de kara listede yer almasına yol açıyor.

Nijerya’da bulunan Lagos istikrar, sağlık ve eğitim alanlarında geri kalmış durumda. Boko Haram Nijerya’nın kuzeybatısında konumlandığından ve Lagos’a doğru yayılma ihtimali bulunduğundan Nijerya’nın siyasi ve ekonomik yapısı kısa zamanda iyiye gidecek gibi görünmüyor. Ayırca Ebola virüsünün Lagos’tan yayılması da şehrin en az yaşanabilirler listesinde ilk üçe girmesine yol açıyor.

Papua Yeni Gine’de bulunan Port Moresby Dünya Bankası’nın yeni bir raporuna göre son on yıldır suç ve şiddetle çevrelenmiş durumda. İşadamlarının ve yatırımcıların tam kapasite çalışmasını engelleyen bu durumun yanı sıra Başbakan Peter O’Neill’ın yönettiği hükümetin petrol ve gaz şirketleriyle kirli anlaşmalar yaptığının ortaya çıkması da ülkenin durumunu kötüleştiriyor.

EUI raporu verilerine göre, bu listenin tepesinde, en yaşanmaz şehir olarak Şam bulunsa da 2011’den beri süren savaş nedeniyle şehri bu listeye dâhil etmek Suriye 'nin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde, adil olmuyor. Bu sebeple listenin bir numarası Dhaka oluyor.

Bangladeş’in içinde bulunduğu fakirliğin somutlaşması ve Dünya Bankası tarafından hazırlanan bir rapora göre hava kirliliğinin de çok fazla olması ülkenin tüm damarlarını tıkıyor. 230 milyon solunumla ilgili hastalığın engellenebilmesi için hava kirliliğini acilen azaltmak gerekiyor.