Dünyanın telefonu hep açık

Dünyanın telefonu hep açık
Dünyanın telefonu hep açık
Değil kapatmak, uçak moduna almak bile zor geliyor. Sürekli haber almalıyız. Her zaman iletişime açık olmalıyız. Kısacası, "Kapat" tuşuna alerjimiz var. Ipsos araştırdı.

Telefonunuzu en son ne zaman kapadınız? Uçakta? Belki uçak moduna aldınız. Sinemada? Belki sessizde ya da titreşimdeydi. Konserde? Tam aksine, akıllı telefonunuzla fotoğraf ve video çekmeden bir an bile geçirmediniz belki.

Her saniye telefonda konuşmasak da ihtiyacımız olduğunda birilerini arayabilmek ve her zaman ulaşılabilir olmak istiyoruz. Telefon üzerinden dünya ile kurduğumuz bağı kısa süreliğine olsa da koparmaya pek niyetli değiliz.

Ipsos Socialogue-Global Advisor tarafından Türkiye ’nin de dahil olduğu 24 ülkede gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre dünya çapında insanların %67’si telefonlarını neredeyse hiç kapatmıyor.

Diğer ülkeler Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç ve ABD .

Toplam 18.000 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma gösteriyor ki sadece %21’lik bir kesim telefonunu ara sıra da olsa kapatıyor. %67’lik büyük bir grubun ise telefonu her daim açık. Yaklaşık olarak her 10 kişiden 1'i "telefonumu sık sık kapatırım" diyor. Bir başka deyişle, "Kapat" düğmesini düzenli kullananların oranı %12.

İngiltere'den 2000 kişiyi kapsayan yeni bir araştırma telefonlarımızı kontrol etmeden nefes alamayacak duruma geldiğimizi ortaya koyar nitelikte. Tüm yaş gruplarından erkeklerin ortalama telefon kontrol etme sıklıkları 22 dakika 30 saniyede bir kere... Kadınlar ise 26 dakika 15 saniyede bir telefonlarına bakıyor. 18-24 yaş arası gençler en sık telefon kontrolü yapan grup olurken 24-35 yaş arası yetişkinler de 9 dakika 55 saniyede bir "Neler oluyor acaba?" diyerek gençlerden geri kalmıyor.

Pew tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre ise ABD'de 100 kişiden 91'inin telefonu var ve internete girmek için kullanılan öncelikli yöntem de akıllı telefonlar olarak öne çıkıyor.

Sinemada, tiyatroda, otobüste, metroda bu güruh ile her gün beraberiz, hatta büyük bir ihtimalle bizzat bu grubun içindeyiz. Telefonumuzu kapatıp sinyaller yerine yüzler ve seslerle birkaç saat geçirmek ister miyiz acaba?