Eğitimde müziğin sesini açmanın zamanı geldi

Eğitimde müziğin sesini açmanın zamanı geldi
Eğitimde müziğin sesini açmanın zamanı geldi
Çocukların öğrenme ve okuma becerilerini geliştirmek; ve odaklanmalarını kolaylaştırmak müzik gerekiyor.

Müzik sadece ruhun gıdası değil. Çocuklarımızın bizlerden daha uygar, mutlu ve özgür hayatlara sahip olmaları için de gerekli.

Northwestern Üniversitesi’nde İşitsel Nörobilim Laboratuvarı baş araştırmacısı olan Nina Kraus’un öncülüğünde hazırlanan 2 yıllık araştırmanın sonuçlarına göre şarkı söylemeyi ya da enstrüman çalmayı öğrenmek, çocukların dilsel yeteneklerini geliştirebiliyor. Sosyo-ekonomik farklılıklar sebebiyle iyi eğitim alamayan çocukların okuma becerilerini de olumlu etkileyen müzik, beynimizin de gıdası.

Önceki çalışmasında orta ve beyaz sınıfları ele alan Kraus, Amerika Psikoloji derneğine sunduğuyeni çalışmasında okulu terk edenlerin %50 oranında olduğu Los Angeles ve Chicago şehirlerinin devlet okullarını odak almış.

Maddi durumu daha iyi olan çocukların eğitim hayatlarının da daha iyi olduğuna dikkat çeken Kraus’a göre müzik eğitimi sinir sistemini başkalaştırmak suretiyle öğrenmeyi kolaylaştırabilir ve çocukların bile arasına giren sosyo-ekonomik uçurumu ortadan kaldırabilir.

Katılımcıların yarısının haftada 5-6 saate varan, düzenli ve grup halinde yapılan müzik derslerine girdiği, diğer yarının ise hiç müzik eğitimi almadığı araştırmanın en önemli sonuçları şöyle:

Düzenli müzik eğitimi alan çocukların okuma becerileri bir yıl boyunca aynı seviyede kalırken diğer öğrencilerin notları giderek düşüş gösterdi. İkinci yılın sonunda, müzik eğitimi alan çocukların gürültü içindeki konuşmaları daha iyi ve hızlı algılayabildiği gözlemlendi. Çocukların kulaklarının keskin olması neden bu kadar önemli? Elbette, gürültülü dersliklerde öğretmenleri daha iyi duyabilmek ve anlayabilmek için.

Çocukların odaklanmasını kolaylaştırmak için ilaç sektörüne yatırım yapmayı tercih eden, eğitimde ayrıcalık sistemini tercih eden, sanatsal ve kültürel gelişime matematik ve tarih kadar değer vermeyen tüm devletlere soruyoruz: Müziğin sesini biraz açar mısınız?