Emziren anneler hem mutlu hem öngörülü

Emziren anneler hem mutlu hem öngörülü
Emziren anneler hem mutlu hem öngörülü
Anne sütünün bebekler için ne kadar faydalı ve önemli olduğuna dair birçok araştırma var. Peki, emzirmek anneleri nasıl etkiliyor?

Günümüzde, emzirmenin güzel ve doğal olduğuna dikkat çekmeye çalışanlar sadece ünlü anneler değil. Artık anne sütünün bebeğe faydalarından bahseden araştırmaların yerini anneye faydalarından bahseden araştırmalar alıyor.

Cambridge Üniversite’sinden araştırmacıların yürüttüğü ve İngiltere’nin güneybatısında yaşayan 14.000 yeni anneyi kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre doğum sonrası depresyonu riskini azaltmak için emzirmek gerekli.

İngiltere’de yapılan araştırma, bebeğini emzirmek istediği halde doğum sonrasında bunu sağlayamayan annelerde depresyon riski yükseldiğini gösteriyor. Maternal and Child Health (Anne ve Çocuk Sağlığı) dergisinde yayınlanan sonuçlar, emziremeyen annelere daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurguluyor. Emziremeyen kadının kendini yetersiz hissetmesi dünyanın neresinde olursa olsun, ne yazık ki psikolojik bir gerçek.

Birçok organizasyon, kurum ve popüler kişi anne sütünün faydalarından bahsederken bu toplumsal baskının altında ezilmemek için destek görmek şart. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek başta olmak üzere sayısız faydası olan anne sütünün bebek üzerindeki etkileri olumlu olsa da Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre anne üzerindeki etkileri henüz tam olarak anlaşılmış değil.

Üstelik, İngiltere’de her 10 kadından 1’i doğum sonrası depresyonuna giriyor. Araştırmaya göre, emzirebilen annelerin zihinsel ve fiziksel sağlıklarında olumlu gelişmeler gözlenirken bu tip beslenme sağlayamayan annelerde depresyon riskinin iki katı kadar arttığı görülüyor.

Araştırmacılardan Dr. Maria Lacovou’ya göre: “Emzirmenin koruyucu bir etkisi var ancak madalyonun öteki yüzünü de görmemiz önemli.”

Bu konuda sağlık uzmanlarının daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Lacovou annelere emzirmenin doğru olduğunu söylemenin doğru olduğunu belirtiyor. Ancak, yeni anne olmuş bir kadın emziremezse, endişe bozukluğu, iştahsızlık, uykusuzluk gibi depresyon semptomları sergilemeye başlıyor.

Emzirmek, anneleri rahatlatan, stres seviyesini düşüren ve zihinsel sıkıntıları minimuma indiren bir olgu. Öte yandan, emziremeyen annelerin içinde olduğu durumu düşünmek ve empati yapmak çok önemli.

Geçtiğimiz Salı Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacılarından gelen başka bir habere göre de emziren anneler, bizim için, daha doğrusu herkes için en iyiyi biliyor. Emzirme eyleminin annelerin bilgeliğini arttırdığını iddia eden araştırmacılara göre yeni anneler yanlışı doğrudan ayırma, uygun yemeği seçme, çocuk gelişimi ve sağlık gibi konularda bir anda zeka küpü olup çıkıyor.