En fazla bir yıl sürer yirminci asırlarda ölüm acısı

En fazla bir yıl sürer yirminci asırlarda ölüm acısı
En fazla bir yıl sürer yirminci asırlarda ölüm acısı
Uluslararası Af Örgütü araştırdı: Çin, İran, Irak ve Suudi Arabistan infaz etmeye doymayan ülkelerin başında geliyor.

Yaşamak, her şeyin ötesindedir. İnsan haklarının temelinde yaşam hakkı bulunmaktadır ancak birçok ülke adalet sağlamak ve suçu azaltmak adına insan hayatına son vererek cezalandırır bazı mahkûmları.

2013 idam cezasının ve infazların sürdüğü bir yıl oldu. Endonezya, Kuveyt, Nijerya ve Vietnam yeniden idam cezası vermeye başladılar. Bu durum, 2012’de idam/infaz edilerek ölen insan sayısının hızla yükselmesine yol açtı. Irak ve İran da 2013’ün daha kanlı olmasına katkıda bulundular.

Uluslararası Af Örgütü 22 ülkeyi mercek altına aldı. Dünyada geçtiğimiz yıl idam/infaz edilen resmi insan sayısı 778, 2012’ye göre %15’lik bir artış var. Daha önceki yıllarda olduğu gibi Çin’de infaz edilen binlerce insan istatistikler dışında tutuluyor. Çin, vatandaşlarını öldürürken oldukça sessiz ve dikkatli davrandığından resmi sayılara erişmek kolay olmuyor.

Genel trendin idam cezasının bırakılmasına doğru evrildiğini gözlemleyen kurumdan gelen verilere göre Çin dışında bilinen tüm idamların %80’i İran, Irak ve Suudi Arabistan’dan geliyor.

Gelelim ABD’ye. Maryland idam cezasından vazgeçen 18. eyalet oldu ve ABD’de idamlar devam etse de eğilimin olumlu olduğunu gösterdi. Avrupa ve Orta Asya’da geçtiğimiz yıl idam/infaz gerçekleşmedi. Batı Afrika ülkelerinde de kanunlar bazında büyük atılımlar gerçekleşti.

Pakistan idamları erteledi, Singapur’da hiçbir infaz eylemi yaşanmadı.

Suçu yok etmek için öldürme yöntemini kullanan ülkelerin bu çelişkili pozisyonu insan hakları savunucuları açısından kabul görmez durumda. İdam cezalarının toplumu suçtan soğuttuğuna dair hiçbir bilimsel veri de yok üstelik. 18 yaşına gelmemiş insanların, masumların, suçu ispatlanmadan yargılananların akıbetleri açısından 2013 yine parlak bir sene olmadı. Birçok mahkeme aileleri ve avukatları kısa zaman sonra gerçekleşecek idam/infaz cezalarıyla ilgili bilgilendirmemeye de devam etti.

İnsan, insanı terbiye etmek için ölümü kullanadursun. İdam ve infazların ortadan kalktığı adil ve insanca günlerin umuduyla yaşamaya devam.