En komik 10 askeri operasyon

En komik 10 askeri operasyon
En komik 10 askeri operasyon
Askeri operasyonlar için sadece silah, strateji, kaynak ve asker değil isim de gerekiyor. Ne yazık ki insanlar nükleer silah üretiminde gösterdikleri başarıyı isim konusunda gösteremiyorlar.

Irak ve Suriye ’de gerçekleşen ISIS karşıtı ABD operasyonlarının çok ilginç isimleri var. Örneğin Operasyon İçerden Çözüm (Inherent Resolve ve evet, daha iyi çeviri önerilerinizi bekleriz). Bu ismi doksanlar Türk televizyonculuğuna damga vuran Saadettin Teksoy bulmuş olabilir mi?

Eğer bu ismin uygunsuz ya da komik olduğunu düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Beyaz Saray koridorlarında Pentagon’un bu ismi “eh işte” diyerek reddettiği yönünde dedikodular dolaşıyor. Ordunun operasyon ismi bulmakta zorluk çektiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan, İçerden Çözüm’den çok daha beter operasyon isimleri var. Neler mi?

1) Operasyon Ortsac: ABD’nin 1962 yılında Küba’yı işgal etmek için düzenlediği operasyonun adını tersten okursanız ismin dahiyane olduğunu anlıyorsunuz. Çok sinsice…

2) Operason Kırmızı Fasulye: 1978, Belçika Zaire hava alanına müdahale edildi. Türkiye için Operasyon Kuru Fasulye hiç fena olmayabilir.

3) Sabit Caz Egzersizi: NATO, 2013 eğitim egzersizi programı. Cazın sabitini seven, başka bir deyişle imkansızı arayanlar için ideal bir operasyon ismi.

4) Operasyon Kara Ejderha: Belçika, 1964 Kongo İşgali. Ya da Taht Oyunları bölüm ismi.

5) Operasyon Grand Slam: 1965- Pakistan ve Hindistan savaşı. Savaşa tenisçilerin gözünden bakmaya çalışan operasyon ismini duyarlılıktan alıyor olsa gerek.

6) Operason Şanslı Alfonso: İngiltere’nin 1956’da Kıbrıs’a düzenlediği operasyona katılanlar kendilerini şanslı hissetmişler midir?

7) Operasyon Nimrod: Londra’da bulunan İran Büyükelçiliği’ne yapılan 1980 baskınına verilen isim nemrut anlamına gelmektedir. Ayrıca Babil Krallığı’nın kurucusunun da adıdır.

8) Operasyon Ünikorn: Fransa/BM barış operasyonu. Tek boynuzlu atlar ve silahlar…

9) Operason Güç Paketi: ABD 1965’te Dominik’i işgal ederken bu ismi kullanmıştır.

10) Operasyon Tıraş Fırçası: Avustralya, 1946, Hava Operasyonu