Giderek şişmanlıyoruz ve bunu durduramıyoruz!

Giderek şişmanlıyoruz ve bunu durduramıyoruz!
Giderek şişmanlıyoruz ve bunu durduramıyoruz!
Geçtiğimiz 33 sene içinde dünyadaki kilolu ve obez insan sayısında %27.5'lik bir artış oldu. Bu oran çocuk ve gençlerde %47.1'i buldu. 1980'de 857 milyon obez ve kilolu insan varken 2013'te bu sayı 2.1 milyara ulaştı

Bugüne kadar kilolarımızla ilgili yapılmış en kapsamlı araştırmalardan birinin sonuçlarına göre son 30 yıl içinde en fazla yükselen trendlerden biri obezite. Hiçbir ülkede gözle görülür bir düşüş yaşamadan üstelik…

Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümü ve Değerlendirmesi Kurumu’nda araştırma yapan Prof. Emmanuela Gakidou, ekibiyle birlikte hazırladığı çalışmayı geçtiğimiz günlerde The Lancet’te yayınladı.

Tansiyon, felç, diyabet, kalp hastalıkları… Obezitenin yan etkilerinden sadece bazıları. 2 ve 19 yaşları arasındaki kişilerin 1980-2013 yılları arasındaki gelişimlerini incelerken 188 ülke ve 21 bölgeyi hesaba katan araştırmacılar anketler, raporlar ve bilim literatüründen faydalanmışlar. Kilolu olmanın obeziteden farkını da sayılarla ortaya koymuşlar. Ortalamadan 25 kilo fazlaysanız kilolu, 30 kilo fazlaysanız obez olabilirsiniz.

Geçtiğimiz 33 sene içinde dünyadaki kilolu ve obez insan sayısında %27.5’lik bir artış olduğunu gözlemleyen araştırmacılar bu oranın çocuk ve gençlerde %47.1 oranında yükseldiğini bulmuşlar. 1980’de 857 milyon obez ve kilolu insan varken 2013’te bu sayı 2.1 milyarı buluyor. Obez sayısı, kendi başına, 671 milyon…

En büyük artışlar 1992 ve 2002 yılları arasında aslen 20-40 yaş arasındaki yetişkinlerde meydana geliyor.
Dünyanın obez nüfusunun konumlandığı ilk 10 ülke arasında ABD , Çin, Rusya, Brezilya, Meksika, Mısır, Almanya, Pakistan ve Hindistan var. Dünya obez nüfusunun %62’si gelişmiş ülkelerde yaşamakta.

ABD, nüfusunun üçte birinin obez olmasından ötürü listede şampiyon olurken Avustralya’da erkeklerin %28’i kadınların ise %30’u obez. İngiltere’nin yetişkin nüfusunun dörtte biri de obez.

Gelişmiş ülkelerde 1980’den 2013’e erkekler arasında %16’lık, kızlar arasında %23’lük obezite artışı yaşanmış.

ABD, Yeni Zelanda, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan’da yaşayan erkekler arasında son 30 senede ciddi bir obezite artışı görülürken Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Honduras’taki kadınlar da bu artıştan nasiplerini almışlar.
Gelişmiş ülkelerde son 8 yılda hızlanma yavaşlamış durumda, yani sakin olabiliriz. Prof. Gakidou’ya göre “kısa zamanda büyük atılım gösteren obezite oranlarının düşmemesi ama yavaşlaması umut vaat ediyor.”

Gelişmiş ülkeler ile (yıllardır) gelişmekte olan ülkeler arasındaki iletişimi ve ulaşımı güçlendirip herkesin beslenebildiği bir dünya var edebilsek nasıl olur acaba?