Grup psikolojisi varsa şiddet riski var!

Grup psikolojisi varsa şiddet riski var!
Grup psikolojisi varsa şiddet riski var!
İnsanların tekil ve grup içi davranışlarını inceleyen yeni bir çalışmanın sonuçları aidiyet ve savunma dürtüsünün şiddet eğilimine yol açabileceğini ortaya koyuyor. Yani sürüden ayrılanı "insan" kapıyor.

Bir gruba ait olmak, gruba ait olmayanlara zarar verme ihtimalini artırabilir. Yeni araştırmalar en masum arkadaş gruplarının bile zaman zaman psikolojik ve hatta fiziksel şiddet uygulayabileceğinin altını çiziyor.

MIT’de bilişsel nörobilim dalında çalışma yapan Dr. Rebecca Saxe söz konusu “biz” ve “onlar” olduğunda en eşitlikçi ve ahlakçı insanların bile önceliklerinin değişebileceğini vurguluyor. Neden bir grup insan tek başlarına yapmayacakları hareketleri başkalarıyla birlikteyken kolayca yapabiliyor? Başlıca sebepler, sorumluluğun ve öne çıkma ihtimalinin azalması...

Dijital Neurolmage dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmanın baş yazarlarından Mina Cikara, kişinin kendini düşünmesiyle ilişkilenen beyin aktivitelerini grup içinde ve tekil yarışırken ölçümlediklerinde, grup içinde insanların kendilerine odaklanarak daha az düşündüklerini tespit ettiklerini belirtiyor.

Katılımcılar laboratuara geldiklerinde beyin taramaları önce oyunu kendi başlarına oynadıklarında ve sonra bir grubun parçası olduklarında yapıldı. Oyunun amacı “600’den fazla Facebook arkadaşım var” gibi sosyal medyayla ilgili cümleler gördüklerinde bir düğmeye basmaktı. Katılımcılara ayrıca başkalarıyla ilgili cümlelerin yanı sıra kendileriyle ilgili cümleler de gösterildi.

Beyin taramaları katılımcıların kendileri için oynadıklarında kendilerine dair cümlelerle daha fazla ilgilendiklerini gösterdi. Ancak takım yarışması sırasında bazı kişiler kendileriyle ilgili cümlelere de başkalarıyla ilgili olanlara da aynı seviyede ilgi gösterdiler. Bu kişiler oyun sonrasında tamamlanması gereken görev sırasında rakip takıma zarar verme eğilimi fazla olan kişiler olarak öne çıktılar. Yayınlanacak çalışma için kendi takımlarından ve rakip takımdan 2 adet fotoğraf seçmeleri istendiğinde, rakiplerinin en itici fotoğraflarını seçtikleri gözlemlendi.

Aidiyet, savunma dürtüsü ve kalabalıktan alınan cesaret insanları daha kaba, sorumsuz ve şiddetli olmaya itebiliyor. Kurtlar kapacak diye sürüden ayrılmazken, bir kurt sürüsüne dönüşebileceğimizin de farkında olalım.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  şiddet

  ,

  Dijital

  ,

  Oyun

  ,

  Fotoğraf

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  beyin