Haftanın 1 günü akıllı telefonda geçiyor

Haftanın 1 günü akıllı telefonda geçiyor
Haftanın 1 günü akıllı telefonda geçiyor
Tecmark araştırması akıllı telefon kullanımında son noktaya yaklaştığımızı gösteriyor. Yakında, daha da küçük ekranlara bağımlı olmamız söz konusu...

Bir dakikanız var mı? Öyleyse, etrafınıza bakın. Her nerede olursanız olun birileri mutlaka akıllı telefonlarına gömülmüş bir şeyler yapıyor olacaktır. Toplu taşıma araçlarında, yerlerinde hatta ciddi toplantılarda bile…

Akıllı telefonlarımıza neredeyse bağımlı hale geldik. Günde ortalama 221 görevi tamamlamak için bu cihazlardan faydalanıyoruz. Tecmark tarafından 2000 kişi ile hazırlananyeni bir araştırma ortalama kullanıcıların sabah 7:31’de telefonlarına uzandıklarını, kişisel e-postalarına ya da Facebook haber kaynaklarına baktıklarını ortaya koyuyor. Yataktan çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmek, haberleri okumak, birkaç arkadaşa mesaj göndermek, yol durumunu ve toplu taşıma saatlerini kontrol etmek, bankacılık işlemleri ve Instagram paylaşımları da diğer “işlerimiz” arasında.

Sayılarla akıllı telefon kullanıcıları…

Ortalama bir haftada kullanıcılar 1500 kere telefonlarına bakıyorlar. Günde 3 saat 16 dakikalık bir kullanım süremiz var. Yani, neredeyse haftanın tam bir günü boyunca akıllı telefonlarımızla haşır neşir oluyoruz.

Her 10 kullanıcıdan 4’ü “telefonum yokken kaybolmuş hissediyorum” diyor. Farkında bile olmadan akıllı telefonlarıyla ilgilenenlerin sayısı da oldukça fazla. Örneğin, katılımcıların üçte ikisi Facebook’a otomatik girdiklerini söylüyor. %25 ise e-postalarını düşünmeden kontrol ediyor. akıllı telefonların bilgisayar ve diz üstü bilgisayarların da tahtını salladığını ortaya koyan araştırmaya göre günde 140 görevi tamamlamakta akıllı telefonlarımızdan yardım alıyoruz.

Tecmark yöneticilerinden Richard Heyes’e göre akıllı telefonlar, arkadaşlarımıza ve bilgiye ulaşmak için en elverişli yöntem haline geldiklerinden beri bizim “ikinci doğamız” oldular.

Son beş senede bilgisayar satışlarında yaşanan düşüşü “ikinci doğamıza” bağlamak mümkün. Yakında başka bir ekrana mı geçiyoruz? Bazı analistler akıllı telefonların yerini akıllı saatlerin alabileceğinden bahsediyor bile.


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  haber

  ,

  Sabah

  ,

  Telefon

  ,

  Bilgisayar

  ,

  Hava

  ,

  ,

  yöntem