Her gün 2870 kalori alıyoruz

Her gün 2870 kalori alıyoruz
Her gün 2870 kalori alıyoruz
Kalori hesabı yapanlara Birleşmiş Milletler'den destek geldi. Bakalım dünya nasıl besleniyor?
Haber: KALBEN SAĞDIÇ - info@yeniakil.com.tr / Arşivi

Dedelerimiz, ninelerimiz bizimle kıyaslandığında “kuş kadar” yemişler. Sadece son 50 yıl içinde bile, kişi başına düşen kalori miktarında %28’lik bir artış yaşandığını biliyor muydunuz?

Elbette, beslenme biçimleri ve kalori oranları bölgeden bölgeye, ülkeden ülkeye değişiyor. Hindistan, herkesten az yerken ABD en fazla yağ ve şekeri tüketen isim olarak öne çıkıyor. Çin ise 1961’den bugüne iki katı yemeye başlamış.

National Geographic’in hazırladığı etkileşimli beslenme alışkanlıkları tablosu, Arjantin, Brezilya, Güney Kore, Kuzey Kore, Kuveyt ve İspanya’nın aralarında olduğu 18 ülkenin neyi ne kadar yediğini ortaya koyuyor.

Amerikalının sofrasında %37 yağ ve şeker var

2011’de ABD’li bir vatandaşın günlük kalori tüketimi 3641 kaloriydi. Bu kalorilerin %37’si yağ ve şekerden geliyor ve dünya ortalamasını neredeyse ikiye katlıyor. Çin’de bu oran sadece %11. Unutmamamız gereken esas etmen ise bitkisel yağlar: %19’luk bir payları var. Son 50 yılda ciddi anlamda artan kalori sayısında bitkisel yağların büyük etkisi var.

Sade Çin vatandaşı, ABD’liden daha çok et yiyor

2011 yılında Çin’de yaşayan biri günde ortalama 3073 kalori tüketiyordu ve bu, bir asır öncesine göre 2 katı artış demekti. Çin ABD’ye göre daha az süt ürünü, şeker ve yağ tüketiyor ancak et konusunda bile ABD’yi neredeyse ikiye katlamış durumda.

İngiltere günde 3431 kalori tüketiyor ve bunların %50’den fazlası tahıl, şeker ve yağdan geliyor. Somali ise günde 1695 kalori tüketiyor ve bunların %38’i tahıldan, %28’i süt ürünleri ve yumurtadan geliyor. Libya, Suudi Arabistan ve Kuveyt de tahılla, süt ürünleriyle ve yumurtayla beslenen ülkeler arasında. 

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki farklar da ilgi çekici. Güney Kore günde 3329 kalori tüketiyor, Kuzey Kore ise 2103. Kuzey Kore’nin enerjisi %65 oranında tahıldan, hatta %35 oranında pirinç ve %30 diğer tahıl ürünlerinden geliyor. Güney Kore ise %26 oranında yağ ve şeker tükettiği içi, ülkenin tahıl tüketimi Kuzey Kore’ye göre daha az.

Rusya günde 3358 kalori alıyor ve %35 tahıl, %24 şeker& yağ tüketiyor.

Dünyanın kalorilerinin %37’si pirinç ve undan…

Birleşmiş Milletler verilerine göre 2011’de küresel kalori ortalaması 2870 idi. Kaynaklar ise şöyle sıralandı:

-Tahıl: %45

-Şeker ve yağ: %20

-Et: %9

-Süt ürünleri ve yumurta: %8

-Meyve ve sebze: %11

ABD’de kalorilerin %2’si pirinçten gelirken Japonya’da bu oran %21’e yükseliyor. Et tüketimi Arjantin, Japonya, İspanya, Almanya ve İngiltere’de ABD’ye yaklaşıyor.

Elbette, kültürler, coğrafyalar ve sosyo-ekonomik durum ülkelerin beslenme alışkanlıkları üzerinde etkili; ancak, zengin ve yoksul arasında giderek açılan uçurum da gerçekliğini koruyor.