İşsizlik Amerikalıyı daha çok üzüyor

İşsizlik Amerikalıyı daha çok üzüyor
İşsizlik Amerikalıyı daha çok üzüyor
ABD ve Avrupa'nın 13 ülkesinden 38.000 kişiyi kapsayan araştırmanın sonucu gösteriyor ki Amerikalılar için işsiz kalmak daha zorlayıcı.

İşsizlik öncesiyle ve sonrasıyla her çalışan için bir sorun yumağı… Peki, işsizliğe verilen tepkiler dünyanın her yerinde aynı mı?
ABD ’de 38.000 kişiyi kapsayan ve Avrupa ’nın 13 ülkesinde de yürütülen yeni bir çalışmanın sonucu gösteriyor ki Amerikalı vatandaşlar işsiz kaldıklarında Avrupalı çalışanlara göre daha depresif olabiliyor. Özellikle bir işyerinin kapanması sonucu işsiz kaldıklarında depresyona girme ihtimalleri de yükseliyor.

2004-2010 seneleri arasında yapılan araştırma ve anketlerden elde edilen ABD verilerine Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya, İsveç ve İsviçre verileri eklenerek hazırlanan çalışma. International Journal of Epidemiology dergisinin 19 Haziran tarihli sayısında online olarak yayınlandı

Araştımanın başında bulunan Carlos Riumallo-Herl’e göre ABD’de işini kaybeden kişiler işsizlik öncesi ve sonrası maddi durumlarını düşünerek daha fazla üzüntüye kapılıyorlar. Oysa işsizlik Avrupalıyı maddi anlamda bu kadar endişelendirmiyor. ABD’de işsizliğe bağlı depresyon oranı 4.8% iken Avrupa’da 3.4%. İşyerinin kapanmasına bağlı olarak oluşan depresyon oranı incelendiğinde ABD’de %28.2 oranında bir yükseliş görülürken bu oran Avrupa’da sadece %7.5.

Avrupa ülkelerinde bulunan “ sosyal koruma programları”, maddi durumu toplumun çan eğrisinin altında kalan işsizler için tampon bölge oluşturuyor. Harvard School of Public Health bünyesinde epidemiyoloji ve kamusal politikalar alanında çalışan Prof. Lisa Berkman’a göre ekonomiler daha açık ve iş geçişleri daha yoğun olduğu için sosyal ve kişisel dayanak yaratacak programların geliştirilmesi işsizliğin yıkıcı etkilerini azaltmak için büyük önem taşıyor.