Kadın patronlara önyargı devam ediyor

Kadın patronlara önyargı devam ediyor
Kadın patronlara önyargı devam ediyor
ABD'de yapılan yeni bir araştırma kadın patronların hala tercih edilmediğini ortaya koyuyor.

-Patronumla hiç anlaşamıyoruz.

-Neden? Kadın mı?

Beyoncé’ye göre dünyayı kadınlar yönetiyor olabilir ancak yeni bir Gallup araştırmasına göre durum aksini gösteriyor.

50 eyaletten 18 yaş üstü 1000+ bireyin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, çalışanların erkek patronları kadın patronlara tercih ettiğini ortaya koyuyor. 1950’den bugüne doğru kadın patronların popülariteleri yükselmiş gibi görünüyor. Ancak, bu yüzyıla geldiğimizde ciddi bir gelişme ve değişim göremiyoruz. İşin aslı “fark etmez” diyenlerin artmış ve “erkek patron isterim” diyenlerin azalmış olması.

1953’te %66, bir erkek için çalışmak istiyordu. Sadece %5’lik bir kesim bir kadın ile çalışmakta sakınca görmemekteydi. 2000 yılına geldiğimizde erkekleri tercih edenlerin oranı %48’e düşerken kadınları tercih edenler %22’ye yükseldi.

Erkeklerin %58’i patronlarının cinsiyeti konusunda “fark etmez” derken sadece %14’ü kadınlardan yana tercih belirtti. Kadın patronlara karşı beslediğimiz bu önyargının sebebi ne olursa olsun, iş yerleri ve şirketler doğru yolda değiller.

Fortune’un en başarılı 500 şirket listesi bağlamında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yüksek pozisyonlarda kadınların bulunduğu şirketlerde ekiplerde %35 daha fazla eşitlik var ve %34 daha fazla kar da eşitliği takip ediyor.

İşletme alanında yüksek lisans yapan kadınların %65’i yeni yeteneklerin gelişmesine önayak olurken bu oran erkeklerde %56. Ayrıca bu kadınların %73’ü sektörlere yeni kadın çalışanlar ve yöneticiler kazandırırken mentor pozisyonundaki erkeklerin sadece %36’sı kadınlara destek olmuş.