Kadın-Politika-Aile üçgeninde neler oluyor?

Kadın-Politika-Aile üçgeninde neler oluyor?
Kadın-Politika-Aile üçgeninde neler oluyor?
Siyasette daha fazla kadın görmek istiyoruz. Eşitlikten ve özgürlükten bahsediyoruz. Öte yandan ailevi sorumlulukların hepsini kadınlara atfediyoruz. Peki, kadınlar kendileri adına ne diyorlar?

Siyasette kadınlar da erkekler kadar öne çıkabiliyor. Ancak eşitlik, insan hakları ve özgürlükleri gibi kavramlarla kendini tanımlayan  ABD ’de bile kongrenin sadece %19’u ve diğer siyasi pozisyonların %25’i kadınlara ait. Akla ilk gelen, kadınların ailevi sorumluluklarının onları siyasetten uzak tuttuğu yönünde olurkenyeni bir araştırma bu klişenin pek de geçerli olmadığını ortaya koyuyor.

American Üniversitesi Kadın& Politika Enstitüsü başkanı Prof. Jennifer Lawless ve Loyola Marymouth Üniversitesi’nden Richard Fox’un yürüttüğü araştırma, eşit yetkinlikleri ve sertifikaları olan 4000 kadın ve erkek katılımcıyı kapsıyor.

Sonuçlar şöyle:

-Kadınlar adaylık konusunda erkekler kadar girişken değiller
-Kadınlar siyasi katılım ve adaylık konusunda erkeklerin gördüğü desteğe ve aldığı cesarete sahip olmayabiliyor.
-Kadınların siyasete atılma konusunda özgüvenleri erkeklere göre daha az.

Veriler, cinsler arasında %17’lik bir hırs farkını ortaya koyuyor. Öte yandan evli ya da bekar, anne ya da çocuksuz olmak da herhangi bir atılım öncesinde düşünüldüğü kadar etkili değil. Öyleyse, kadınları politikada öne çıkmaktan alıkoyan sebepler neler olabilir?

Siyaset bekçileri

İşe alınma süreci her alanda olduğu gibi siyasette de etkisini gösteriyor. Parti liderleri, seçilmiş kişiler ya da seçilmeyi umut eden aktivistler arasından kadınlara aday ol diyenlerin oranı %39 iken, erkekleri destekleyenler %49’u buluyor.

Öz algı

Araştırmaya katılan erkekler kendilerini siyasete atılmak için yeterli görme konusunda sıkıntı çekmiyor. Hatta kendilerini algılama biçimleri kadınlara göre %60 daha rahat. Kadınlar ise siyasete atılma konusunda yetersiz olduklarını düşünme konusunda erkekleri ikiye katlamışlar.

Siyasete atılan kadınlar işi ve aileyi birlikte götürüyor

Kadınlar erkeklerin 6 katı oranında ev işi üstlenme bilincine sahip. Erkeklerin 10 katı kadar da çocuk yetiştirme sorumluluğuna… Bunun farkında olan kadınların “ben işi aileyle dengeleyemem, aman politikaya atılmayayım” gibi önyargıları yok. Kısaca, geleneksel dinamiklerin farkındalar ve bunlarla baş etmekte zorluk çekmiyorlar.

ABD’den gelen bu araştırma, Türkiye ’de yapılsa sonuçlar ne olurdu? Türkiye’de kadınlar ne zaman aile meseleleri dışındaki konularda söz sahibi olur?