Karaciğerim, vur kahvelere!

Karaciğerim, vur kahvelere!
Karaciğerim, vur kahvelere!
Kahve sevenler, merak etmeyin, karaciğeriniz güvende.

Günaydın. Bugün Pazartesi. Hafta başlıyor. Çoğumuz kirayı ve faturaları ödeyebilmek; çocukları okula gönderebilmek; giyinebilmek ve yemek yiyebilmek için, bir başka deyişle, en basit modern insan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için on binlerce insanla yollara düştük. Vapurlar, otobüsler, dolmuşlar doldu doldu, boşaldı. Sıkıştık, sıkıştırıldık. Sinirlendik, yorulduk. Çalıştığımız yere vardığımızda yapacağımız ilk şey belliydi: Bir kahve koymak…

Hepatology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, kafeinsiz kahvelerin dahi karaciğerimize faydalı olduğunu ortaya koyuyor. 1999-2010 seneleri arasında 27.793 insanla yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre kahve tüketimi karaciğer hasarı ve iltihabıyla ters orantılı.
Katılımcıların 14.000’den fazlası her gün kahve içerken 2000 kişi kafeinsiz kahveyi tercih ediyor. yaş, cinsiyet, eğitim , tütün ve alkol alışkanlıklarına göre sınıflandırıldıklarında, karaciğer sağlığı açısından en iyi durumda olanlar kahveciler oluyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Ulusal Kanser Enstitüsü üyelerinden Qian Xiao’ya göre bu etkinin sebebi henüz belirsiz: “Kahvede binden fazla bileşen var. Birkaç adayımız var ama hangisinin karaciğere faydalı olduğunu bilmiyoruz. Ayrıca, insanlara kahve içmelerini önermekten ziyade kahve içmenin karaciğere zararı olmadığından bahsediyoruz.”

Peki, “kafein sağlığa zararlıdır” diyen çalışmalara ne demeli?

Kanser ve kalp hastalıklarının içeceklerle özdeşleştirildiği 70’ler ve 80’ler döneminde kalma anti-kafein çalışmaları New York Times’ın da belirttiği gibi hala etkili. Harvard Kamu Sağlığı Bölümü’nde beslenme ve hastalık uzmanı olan Dr. Rob van Dam’e göre bu çalışmaların yenilenmesi gerekiyor.

Öte yandan, “çocuğumun boyu uzamaz” diyen kahve düşmanı aileler de sakin olabilir. Henüz bu konuda da net bir bilgi yok.
Kahvenin insanı biraz sinirli ve çokça uykusuz yaptığını, hamile kadınların ve yüksek tansiyonu olanların az kahve tüketmesi gerektiğini kabul etmemiz gerekse de kahve bugüne kadar hakkında söylenenleri aslında hak etmemiş olabilir.

Egzersiz performansımızı arttıran, ağrı kesen, hafıza kaybı riskini azaltan ve uykucuları uyandıran kahve son yıllarda altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Hatta Amerikan Kalp Derneği günde 2 kupa kahve içmenin kalbe iyi geleceğini belirterek birçok önyargının yıkılmasını hızlandırdı.
Belki, ondan beklediğimiz mucizeleri gerçekleştiremedi; ama en azından düşündüğümüz kadar zararlı da çıkmadı. Yine de Dr. Xiao’nun dediği gibi “Kahve ve kafeinsiz kahve karaciğerinize zarar vermiyor.”

Kahve içmeden kendine gelemeyenler, boş zamanlarında bir kahve daha yapanlar, sert ve şekersiz içenler, sizlere sesleniyoruz: Bilim aksini iddia etmedikçe güvendesiniz!