Küresel açlığın inanılmaz düşüşü

Küresel açlığın inanılmaz düşüşü
Küresel açlığın inanılmaz düşüşü
Açlık 1990'dan bugüne azalmaya devam etse de 805 milyon insan hala gizli açlık yüzünden tehlikede.
Haber: KALBEN SAĞDIÇ - info@yeniakil.com.tr / Arşivi

Haberleri izliyoruz. Gazete okuyoruz. Sokaklarda, toplu taşıma araçlarında, dükkanlarda, taksilerde memleketin ve dünyanın halinden bahsediyoruz, bahsedenleri dinliyoruz. Kaçamadığımız bir gündem, her sabah uyandığımız dakikadan uyuduğumuz dakikaya kadar bizimle var oluyor. Dünya parçalarına ayrılıyormuş gibi hissediyoruz.

Yine de umut var; çünkü açlık azalıyor.

International Food Policy Research Institute tarafından hazırlanan ve iki gün önce açıklanan 2014 Küresel Açlık Endeksi verilerine göre 1990 yılından beri yiyeceğe erişimi olmayan insanların sayısında istikrarlı ve büyük bir düşüş gözlemlenmekte. Endeks “besin yetersizliği çeken, beş yaşın altında olup ideal kilonun altında olan ya da hayatını kaybeden insan sayısını” takip ediyor.

Çocuklar açlık yüzünden en büyük sıkıntıları çeken yaş grubunu oluşturuyorlar. Büyüme çağında beslenemeyen, yiyeceğe erişimi olmayan çocukların bağışıklık sistemleri zayıflıyor ve hastalığa yakalanıp ölme ihtimalleri yükseliyor.

Sıfırdan, yani sıfır açlıktan başlayan endeks 100’e, yani herkesin aç olduğu duruma gidiyor. Az gelişmiş ülkelerin, yani ABD , İngiltere, Japonya gibi ülkeler dışında kalan neredeyse tüm ülkeler, 1990’dan beri iyiye gittiklerini gösteren endekse göre açlık oranında %39’luk düşüş var.


Üretilen projelere ve yürütülen programlara karşın açlık dünyamızın en ciddi sorunlarından biri. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu’na göre dünyada, ülkelere ve bölgelere göre yoğunluğu ciddi anlamda değişen, toplam 805 milyon aç insan var ve bu aç insanların çoğu Afrika’da, Sahra’nın ve Asya’nın güneyinde yaşamakta. Bu bölgeler de 2005’ten beri büyük ilerleme kaydetmiş.
1990’dan 2014’e 26 ülke açlık skorlarını %50 ve daha fazla azaltmış durumda. Angola, Bangladeş, Kamboçya, Çad, Gana, Malavi, Nijerya, Ruanda, Tayland ve Vietnam’da büyük gelişme gözlemleniyor.

Öte yandan açlık seviyesinin hala çok ciddi bir tehdit olduğu 16 ülke var. Burundi en tehlikeli durumdaki ülke olarak öne çıkıyor. Keza, açlıkla baş etmekte çok zorlanan bu 16 ülkenin genellikle Afrika’da ve Sahra’nın güneyinde bulundukları görülüyor. Ayrıca yetersiz beslenme hala yeterince üzerine eğilemediğimiz bir sorun olarak dünya genelinde 2 milyar insanı etkilemeye devam ediyor. Sağlıksız bireyler, sağlıksız toplumlar oluşturuyor.

Gizli açlığa çözüm olarak yemek çeşitliliği sağlamak sunuluyor. Evlerin bahçelerinde dahi olsa farklı bitkiler ekmek, ticari beslenme biçiminden uzaklaşmak… Kısa vadeli çözüm vitamin ve mineral takviyesi ile gizli açlıkla savaşan toplumları iyileştirmek olabilir; ancak uzun dönemde kalıcı çözüm için farklı bir yaşam ve beslenme stratejisi geliştirmek şart.

Çin’de karşılanabilir yiyecek politikasının geliştirilmesi, dünya ortalamasının da iyileşmesine yol açtı. Hükümetlerin ve uluslararası yardım organizasyonlarının da yardımı sağlıklı beslenebilen insan sayısında artışı sağladı. Ne yazık ki Swaziland ve Irak’ta durum kötüye gitmeye devam ediyor.

1990’dan beri hangi ülkede nasıl değişiklikler olduğunu daha yakından incelemek için buraya tıklayıp interaktif haritaya ulaşabilirsiniz.