Küresel ısınmayı fırsata çevirenler...

Küresel ısınmayı fırsata çevirenler...
Küresel ısınmayı fırsata çevirenler...
İnsan çıkarlarının peşinden koşmayı bırakır mı? Asla! Ancak, hepimiz süper süper naif olmayı bırakabiliriz. İşte, küresel ısınmayı da fırsata ve zenginliğe dönüştürmenin yolunu bulanların ufak bir listesi...

Ağustos ortasında çakan şimşekler ve karsız geçen kışlar… Değişen sadece Türkiye değil, tüm dünya küresel ısınmanın olumsuz etkilerini deneyimliyor. Vox'un haberine göre bazı şirketler ve ülkeler ise bu krizi, fırsata çevirmeye başladı bile.

Gazeteci McKenzie Funk’ın Windfall: The Booming Business of Global Warming adlı kitabı dünyanın dört bir yanından şirketleri, yatırımcıları ve hükümetleri analiz ediyor; eriyen buzullardan, değişen iklim şartlarından ve azalan kaynaklardan gelir elde etmek için yeni modeller oluşturan isimleri irdeliyor:

1) Grönland Kutup bölgesinin ısınmasından ve buzulların erimesi sonucu oluşan yeni madencilik fırsatlarından yararlanıyor. Böylelikle Danimarka’dan bağımsız olarak iş yapma olanakları da doğuyor. Alcoa şirketi de Grönland'ın eriyen buzullardan elde ettiği nehirlerle gerçekleştireceği projeler üzerinde çalışmakta.

2) Hollandalı mühendisler sel yönetimi konusundaki deneyimlerini yükselen deniz seviyesinden rahatsız olan ülkelerle paylaşmaya hazır. Dutch Docklands şirketi, bir gün sular altında kalması beklenen, deniz seviyesindeki şehirlerle şimdiden irtibatta.

3) Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi Wall Street şirketlerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nin zengin şeyhlerine kadar birçok yatırımcı gelecekte ortaya çıkması beklenen kuraklık ve verimsiz hasat dönemlerine önlem olarak tarım alanları satın alıyor. Su tüccarı John Dickerson da Avustralya ve Güneybatı Amerika kuruduğunda ve susuz kaldığında zengin olmayı umut ediyor.

4) İsrail şirketi IDE, Alp’lerde bulunan kayak merkezlerinin ısınan kışlardan muzdarip olduğunun farkında. Tuzdan arındırma teknolojisi ile yeni kar makineleri tasarlayan IDE, Funk’ın kitabında “küresel ısınmaya yönelik entegre çözümler üreten şirket” olarak adlandırılıyor.

5) AIG gibi sigorta şirketleri de California gibi vahşi yangın tehlikesi altında olan şehirlerde kişiselleştirilebilir yangın söndürme hizmetleri sunuyor. Korudukları eve göre değişen hizmetlerin bedelleri de birbirinden farklı.

Bunlar, bazı durumlarda olumlu olabilir. Sektörler, değişen koşullara adapte oluyor ve yükselen sıcaklığın etkilerine karşı önlem almamızı kolaylaştırıyor. Ancak, öte yandan küresel ısınmanın etkileriyle baş etme lüksü ve birikimi olan ülkelerin dışındakilere ne olacak?

Küresel ısınma, aşırı üretim ve tüketimin doğaya verdiği zararın en net tezahürü iken, yine zenginlerin daha zengin oluşunu izlemeye devam edeceğiz gibi görünüyor.