Mesele, kahvaltı etmek ya da etmemek

Mesele, kahvaltı etmek ya da etmemek
Mesele, kahvaltı etmek ya da etmemek
Annemizin peşimizden süt bardağıyla koştuğu günler geride kalmış olsa da, kahvaltı etmediğimiz sabahlar adeta suç işlemiş gibi hissedebiliyoruz. Peki, kahvaltı etmek ve etmemek arasında büyük farklar var mı?

Cemal Süreya’nın da dediği gibi hahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı. Peki günün en önemli öğünü olduğunu düşündüğümüz kahvaltı olmadan da yaşayabilir miyiz?

American Journal of Critical Nutrition dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre normal kiloda olan ve kahvaltıyı atlamayan kişilerle kahvaltı etmeyenlerin metabolizmaları arasında gözle görülür farklar yok.

Bath Üniversitesi’nde yürütülen çalışma 33 adet normal kilolu kadın ve erkeğin, sabah 11.00’den önce 700 kaloriyi aşmayacak şekilde kahvaltı etmesini ya da bu öğünü atlamasını sağlayarak iki deney grubu oluşturmuş. Metabolizma hızı, kolesterol ve kan şekeri gibi değişkenleri irdeleyen araştırmacılar altı hafta boyunca gözlem yapmayı sürdürmüşler.

Sonuç: Kahvaltı etmeyenlerin gün içinde eksikleri tamamlamak için daha fazla kalori aldığı doğru olmayabilir. Kahvaltı edenlerin sabah saatlerinde daha aktif olduğu gözlemleniyor. Bunun sebebi de ortalama 500 kalori fazlaları olması ve bunu yakmak isteyen metabolizma.

Çalışmanın sonuçlarına göre kahvaltı edenlerin kan şekeri seviyeleri altı haftalık araştırmanın sonunda daha düzenli. Yine de iki grup arasında ciddi farklar yok. Araştırmanın yazarlarından James Betts The Times’a şöyle diyor: “Neredeyse asla kahvaltı etmezdim. Bu da benim böyle bir çalışma yapmak için motivasyonum oldu.”

Dr. Betts’in rutinini değiştirmek gibi bir niyeti olmasa da 16 sene boyunca 27.000 erkekten oluşan deney grubunu inceleyen başka bir çalışmanın sonuçlarına göre kahvaltıyı atlamak kalp damar rahatsızlıkları riskini %27 oranında arttırabiliyor.

Özetle, bu araştırmanın daha büyük gruplarla daha sık tekrarlanması sonucunda daha genellenebilir doğrulara erişilebilir. Sabah kalktığınızda bir çay koyup kızarmış dilim üzerine beyaz peynir sürmek hoşunuza gidiyorsa, buyurun.