Mobil teknoloji iş dünyasını nasıl şekillendiriyor?

Mobil teknoloji iş dünyasını nasıl şekillendiriyor?
Mobil teknoloji iş dünyasını nasıl şekillendiriyor?
İş saatleri dışında e-postalarını kontrol eden, proje yazan ya da sorun çözen çalışanlar mobil teknolojiden olumlu etkilendiklerini düşünseler de stres seviyeleri aynı şeyi söylemiyor.

Sabah 09:00, akşam 18:00 arasında çalışmakla noktalanmayan bir temponuz mu var? Tatilde olsanız bile e-postanızı düzenli kontrol ediyor, hatta bazı geceler de çalışıyor musunuz?

Mobil teknolojinin ve dijital dünyanın sağladığı yenilikler sayesinde iş dediğimiz şey artık tanım değiştirdi. Harvard Business Review'ın yer verdiği yeni bir araştırmaya göre ABD ’de çalışanların %96’sı bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet aracılığı ile neredeyse her zaman çalışıyor. Bölgesel elektrik kesintileri dışında çalışanları kurtarabilecek pek bahane de kalmamış durumda.

Ancak bu durum çalışanların durumunu iyiye götürüyor mu? Peki, yöneticiler iş saatleri dışındaki çalışmaları yönetirken herkesin özel hayatı olabileceğinin farkında mı?


Yaklaşık 4000 katılımcı ile gerçekleştirilen çalışma, mobil teknoloji sayesinde yarının işini bugün yapan çalışanların üçte birinin durumdan memnun olduğunu ortaya koyuyor. Öte yandan, iş saatleri dışında e-postalarını kontrol eden çalışanların neredeyse yarısı “Dün çok fazla stres yaşadım.” cümlesini onaylıyor.

Yani katılımcıların kendilerini değerlendirmeleri ile kendi deneyimleri arasında fark var. Ne zaman istersek e-postamıza bakıp sorunlara çözüm üretebiliyor olmamız pozitif algılanırken aslında fazladan iş yapmak, baskı ve de karşılığını kimsenin ödemediği emek strese yol açabiliyor.

Bu noktada yöneticilerin çalışanlarının ekstra performansından memnun olmasının etkilerini ele almak da gerekiyor. Daha fazla saat çalışan ve daha az tatil yapan çalışanların durumu, işlerini ne kadar severlerse sevsinler zorlaşıyor.

Çalışırken esneklik keyifli olsa da, her an işi düşünmek kişilerin özel alanlarını daraltıp kişisel özgürlüklerini sınırlandırabilir. Bir atasözü der ki: “Boş gezmektense bedava çalışmak yeğdir.” Ancak, bedava çalışmak da bir süre sonra strese ve sıkıntıya yol açacaktır. Mobil teknolojiyle yeniden şekillenen dünyamızda yeni kurallar koymanın zamanı geldi mi dersiniz?