Moralimizi tatlı değil, zaman mı düzeltiyor?

Moralimizi tatlı değil, zaman mı düzeltiyor?
Moralimizi tatlı değil, zaman mı düzeltiyor?
Tatlı yiyelim, doğru konuşalım.

Canınız sıkılıyor. İş yerinde yorucu bir gün geçirdiniz. Ay sonu geldi; ancak maaşınız zamanında yatmadı. Sevdiğiniz biriyle kavga ettiniz. Toplu taşıma araçları arasında geçip giden günlerinizi düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorsunuz. Her şeyi bir anda çözemezsiniz ama kendinizi iyi hissetmeniz mümkün. Atın ağzınıza tatlı bir şeyler, bakın keyfiniz nasıl birden düzeliyor… Mu acaba?..

Minnesota Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma tatlı yemenin insanın duygu durumu üzerinde olumlu etkisi olduğuna dair genel kabulü yıkacak gibi görünüyor. The Financial Express’in haberine göre, moralimizi yükselttiğine inandığımız ve “suçlu zevklerimiz” olan tatlı besin maddeleri, aslında iyi hissetmemize yol açmıyor olabilir.

Bu sonucu ortaya koyan araştırmada katılımcılar , iyi hissetmelerini sağlayan besin maddelerini seçtiler. Örneğin çikolata, bisküvi ya da dondurma… Sonra, sevdikleri ama morallerini etkilediğini düşünmedikleri besin maddelerini belirlediler. Üçüncü aşamada üzüntü, kızgınlık ve korku gibi duyguları tetikleyen 20-dakikalık bir video izlediler. Katılımcılar videoyu izledikten hemen sonra ve 3 dakika sonra olmak üzere 2 kere moral durumlarını puanlandırdılar.

Bu üç dakikalık zaman aralığında katılımcıların bazılarına kendilerini iyi hissettirdiğine inandıkları bir besin maddesi, bazılarına sevdikleri herhangi bir besin maddesi verilirken kimilerine hiçbir şey verilmedi ve bu yöntem deney tekrarlandıkça yinelendi. Beklendiği üzere, katılımcıların morali video bittikten hemen sonra bozulmuş haldeydi. Üç dakika geçince moralleri düzelmeye başladı ve yediklerinden bağımsız olarak daha iyi hissettikleri gözlemlendi.

Araştırmacılara göre, anlık moralsizlikle baş etmek için belli bir şey ya da hatta herhangi bir şey yemek zorunda değilsiniz. Yediklerinizden bağımsız olarak da kısa bir süre sonra kendinizi iyi hissedebilirsiniz çünkü iyi hissetmek için gerekli olan tek şey aslında zaman. Bir şeyler yemek, yalnızca aradan geçen zamanı, deyim yerindeyse, hızlandırmak açısından anlamlı.


  ETİKETLER:

  Yemek

  ,

  kavga

  ,

  ,

  zaman

  ,

  yöntem