"Naif! Duygusal... Dengesiz?" Kadınlardan patron olur mu?

"Naif! Duygusal... Dengesiz?" Kadınlardan patron olur mu?
"Naif! Duygusal... Dengesiz?" Kadınlardan patron olur mu?
Patronunuzun cinsiyetine yönelik özel bir tercihiniz var mı? Erkek ve kadın üst düzey yöneticiler ve patronlarla ilgili Dünya'nın aklı hala biraz karışık görünüyor. İşte en yeni araştırmaların sonuçları...

Kadınların üst düzey yönetici ya da patron olması günümüzde hala doğal karşılanmıyor. Bunu, büyük bir başarı olarak görüyoruz ya da buna şaşırıyoruz. Sebeplerini merak ediyoruz. Hatta, kadınların zekalarından ziyade güzellikleri ve çekicilikleri ile yükseldiklerini düşünme eğilimi de ortada. Erkeklerin verdiği tepkileri kadın verince isterik oluyorlar. Morali bozuk kadın, muayyen gününde oluyor. Fikrini belirtince naif gözüyle bakılıyor.

Yine de, son yirmi yılda dünyasında kadınların yükselişini izlediğimiz de ortada. Her ne kadar aynı özelliklere sahip bir kadın ve erkek arasından erkeğin seçilme ve yükselme şansı daha fazla olsa da, alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladık diyebiliriz.

Kadınlara tanınan fırsatların artması için kar gütmeden çalışan Catalyst’in analizine göre Fortune’un en başarılı 500 şirket listesinde sadece 24 kadın CEO var. (%5) Bu sayı 2013’te 20, 1998’de ise sadece 1’di. Yüksek yönetim pozisyonlarının %9’unda kadınları görsek de bazı önemli sektörlerde bu oran düşüşte.

Gallup 1953’ten beri iş yeri alışkanlıklarına dair araştırmalar yürütüyor. İlk araştırmanın sonuçlarına göre Amerikalı yetişkinlerin 2/3’ü yeni bir işe girecekken erkek patronla çalışmayı tercih ediyorken Kasım 2013 araştırmasının sonuçlarına göre %41 fark etmez diyor, erkek patronu kadına tercih edenler ise %35. Özellikle kadın patronla çalışmak isteyenlerin oranı %23’te kalıyor. Aynı araştırmanın sonuçlarından biri de kadınların genellikle erkek patronla çalışmayı tercih etmesi…

Pew anketine göre kadınlar, erkeklere göre daha az patron olma isteğine sahipi. Erkek katılımcıların %60’ı bir gün zirvede bulunmayı hayal ediyor; ancak kadınlarda bu oran %44. Hatta, kadınların %53’ü hiçbir zaman patron olmak istemiyor.

Tüm yaş gruplarından erkekler üst düzey yönetici ve patron olma isteğine sahip olsa da Y Kuşağı’na, 18-32 yaş arasındaki gençlere baktığımızda kadın ve erkeklerin hırsları ve hayalleri arasındaki uçurumun daraldığını görmek mümkün. Erkeklerin %70’i, kadınların da %61’i yükseklere göz dikmiş durumda.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Patron

  ,

  CEO

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  şirket

  ,

  yönetim

  ,

  iş yeri