Ne olacak bu memleketin hali?

Ne olacak bu memleketin hali?
Ne olacak bu memleketin hali?
Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan ve 144 ülkeden destek alan Küresel Rekabet Raporu'na göre Türkiye'de pek hareket yok.

10 yıldır yayınlanan Küresel Rekabet Raporu, küresel ekonominin son 80 yılda gördüğü en kötü ve uzun finansal/ekonomik krizleri arkasında bırakmaya başladığı dönemde açıklandı. 144 ülkenin başta kurumları, altyapısı, sağlık ve eğitim hizmetleri olmak üzere 12 farklı temele dayanarak hazırlanan raporda, rekabet açısından vatandaşlarına en rahat ve gelişmiş koşulları sağlayabilenler öne çıkıyor.

Kurumsal çevre bireylerin, şirketlerin ve resmi birimlerin ülkeye zenginlik katmak için kurdukları iletişim ağının yapısı anlamına geliyor. Altyapı bölgeler arası mesafeyi azaltarak ulusal marketi diğer ülke ve bölgelerdeki pazarlara bağlıyor ve bu açıdan önemli. Makroekonomik istikrar da ABD ve Avrupa Birliği’nin bile zorlanabildiğini gördüğümüz, iç borçların küresel krizlere yol açabildiği bir temel. Sağlıklı ve eğitimli bireylerin ülkelerini başarıya götüreceği gerçeğini hatırladığımızda sağlık/eğitim kıstasının önemi de ortaya çıkıyor.

Yüksek eğitim, pazar yeterliliği, işçi pazarının yeterliliği, finans sisteminin gücü, teknoloji, pazar hacmi, iş yapma ve üretim kültürü ve inovasyon da unutulmaması gereken kıstaslardan…

Gelelim ülkelerin performanslarına: Bu seneki lider, son altı yıldır olduğu gibi, yine İsviçre. 2006’dan 2009’a kadar liderliğini koruyan ABD ise dört yıldır ikinciliğini koruyan Singapur’un ardından üçüncü sırayı aldı.

Japonya, ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerin moneter sistemlerini normalleştirmesinin diğer ülkeler üzerindeki etkileri henüz net değil. Dünyanın çeşitli bölgelerinde süregelen iç savaşları ve çatışmaları da unutmamak gerekiyor. Avrupa’nın en büyük endişesi olan eşitsizlik, yani zengin ve yoksul arasında giderek büyüyen uçurum da, rekabet açısından bir diğer endişe konusu.

Türkiye ’nin durumunu merak ediyor musunuz? Ülkemiz listede 45. sırada yer alıyor. Türkiye ile iş yapma isteğini azaltan ilk neden sorunlu faktörler listesinde %11.7’lik pay alan “yetersiz devlet bürokrasisi”. İkinci sırada %11.5 ile kanun ve uygulama istikrarsızlıkları geliyor. %10.9 iş gücüne katılanların, aldıkları (ya da alamadıkları) eğitimden ötürü yetersiz olmaları. Ve, elbette harika vergilerimiz de %10.8 ile “Türkiye’ye yatırım yapmam çünkü…” listesinin başında yer alıyor.

Diğer sebepler arasında enflasyon, yolsuzluk, zayıf sağlık hizmetleri, hükümetin dengesiz tavırları ve daha niceleri var. Türkiye’den TUSİAD Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu üyeleri Izak Atiyas, Ozan Bakış ve Sezen Uğurlu’nun katkılarıyla hazırlanan endekse göre Türkiye inovasyon aşamasından yeterlilik aşamasına geçiş döneminde yer alıyor. GSYİH sıralamasında 17., nüfus sıralamasında 18., kişi başına düşen gelir sıralamasında 60., telif hakları sıralamasında 72., yargı bağımsızlığı sıralamasında 101., ve düzensiz ödemeler ve rüşvetler listesinde 54. sırada yer alan Türkiye’ye akıl sır ermiyor.

Polonya küresel rekabette yükselen isimler arasında başı çekiyor. İnovasyon kapasitesini geliştiren, alt yapısını düzenleyen ve ekonomik politikasını yatırım canlısı yapmak için çalışan Polonya kadar Yunanistan da umut vaat ediyor.

81. sırada yer alan Yunanistan, hükümetin borçlarına karşın ayakta durabileceğini gösteriyor. Çin, Malezya, Tayland, Endonezya ve Filipinler de diğer yükselen ülkeler arasında…