Nerede o eski bayramlar?

Nerede o eski bayramlar?
Nerede o eski bayramlar?
Türkiye geçmişi özlüyor. Eskiden insanların daha erdemli, ahlaklı ve kibar olduğunu düşünenler de çoğunlukta. Ipsos araştırdı.

Yunanca’da eve dönüş (nostos) ve acı (algos) kelimelerinin bir araya gelmesinden doğan nostalji artık orada olmayana duyulan özlem demektir. Birey bugünün içinde değil, başka bir zamanda var olmayı istemekte ve bundan ötürü acı çekmektedir. Nostalji, toplumsal bir alışkanlığa kolaylıkla dönüşebilir.

Milyonlarca insanın “Nerede o eski bayramlar?”, “Komşuluğun hiç tadı kalmadı.”, “Sevdiklerimize mesaj atmakla yetiniyoruz.” gibi cümleler kurduğu bir ülkede geçmişe duyulan özlem ve belki bugünden tatmin olmama gerçeği ile karşılaşırız.

Türkiye’nin 34 ilinden 15,854 bireyin yanıtlarına göre hazırlanan Ipsos Türkiye’yi Anlama Kılavuzu 2014, kişisel tatmin ve yaklaşımlar konusunda ilginç veriler sunuyor. Türkiye’de geçmişe özlem güçlü bir trend.

Toplum olarak geçmişi özlüyor ve eskilerdeki yaşamı güzel bir şekilde anıyoruz. Örneğin; toplumun %72’si eskiden insanların daha mutlu olduğunu düşünüyor. “Eskiden insanlar daha erdemli, ahlaklı ve kibardı” diyenlerin oranı %66, eski tat ve lezzetleri özleyenler ise %65 düzeyinde.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    toplum