New York Moda Haftası'nın şampiyonu kim?

New York Moda Haftası'nın şampiyonu kim?
New York Moda Haftası'nın şampiyonu kim?
Sosyal medya, tasarım ve moda dünyasını da yakından ilgilendiriyor.

Moda Haftası’nı kim kazandı? Bu sorunun birçok farklı açıdan yanıtlanması mümkün. Tasarımlarıyla öne çıkanlar mı? Çılgın ayakkabılar mı? Şeker kolyeler mi? Yoksa sosyal medyaya hâkim olanlar mı?
Twitter analizleri ve The New York Times’ın haberine göre kazanan Michael Kors!

New York Moda Haftası’nın resmi günleri olan 4-11 Eylül tarihleri arasında Kors’un adına ya da Twitter hesabına yönelik 113.000 tweet gönderilmiş. Asya’da hızla büyümeye devam eden markanın geçtiğimiz çeyrekte net satışlarını %50 arttırdığı da düşünülürse tasarımcının mutlu günler yaşadığını söylemek doğru olabilir.


Bir zamanlar havalı editörlerin ve alıcıların mekanı olan Moda Haftası, bugün sosyal medya sayesinde küresel bir tanıtım gösterisine dönüşmüş durumda. Artık kıyafetler kadar performans da değerli.

Kors’un rengârenk koleksiyonu etkileyici olsa da Jessica Chastain, Jada Pinkett Smih, Olivia Munn gibi ünlü simaların katılımı ve #Korslive hashtag’i ile milyonlara ulaşan canlı yayın da blogger’ların olduğu kadar dünyanın da ilgisini çekmeye yaradı.

İkinci sırada hakkında gönderilen 69.000 tweet ile Ralph Lauren var. Alexander Wang 63.558 tweet ile üçüncü sırayı alırken Marc Jacobs 54.182 tweet ile dördüncü oldu.

Bu sezon 1.25 milyon tweet gönderildiği gözlemlenirken geçtiğimiz sezon, Şubat ayında bu sayı 574.000 idi.

Özetle, sosyal medyanın her sektör üzerinde tartışılamaz bir etkisi var ve bu etki büyümeye devam ediyor.