Nobel'in başkenti Paris

Nobel'in başkenti Paris
Nobel'in başkenti Paris
Fransa Nobel Edebiyat Ödülü'nü en fazla kazanan ülke, İngilizce ise en fazla kazanan dil...

Hafıza ve kimlik üzerine yazan, dünyaca ünlü Fransız edebiyatçı Patrick Modiano bu sene Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Ve Fransa’nın bir rekora imza atmasını sağladı. Bu prestijli ödülü alan 11. Fransız yazarı olan Modiano, İngilizce dışında en fazla kullanılan dil olan Fransızca’nın 14. kez kazanmasını da sağlamış oldu.

İsveç Akademisi Nobel’i neden Modiano’ya verdi diye sorarsanız: “İnsanlığa dair en ulaşılamaz olduğu düşünülen uzakları anılarımızda canlandıracak kadar güçlü bir hafıza sanatını ortaya koyması ve yaşam meşgalesinin sırlarını deşifre etmesi”…


Nobel Edebiyat Ödülü bugüne kadar çok Avrupa-merkezli olduğunu düşünen çevrelerce hep eleştirildi. İsveç Akademisi’nin ABD’ye karşı önyargı beslediği de öne sürüldü. Örneğin, Amerikan Edebiyatı’nın baba isimleri Philip Roth ve Cormac McCarthy hala bekleme listesinde… ABD adına Nobel’i eve götüren son yazar Toni Morrison ve bu mucize gerçekleştiğinde sene 1993 idi.

Yine de ABD, Almanya ile birlikte Fransa’dan sonra en fazla Nobel Edebiyat ödülü alan ülke olarak listenin ikinci sırasında. İngiltere 7, İsveç ve İtalya 6 ise kere kazanmış.

Dil kökeni söz konusu olduğunda İngilizce üstünlüğünü açık ara belli ediyor ve tam 30 kere ödüllendiriliyor. Aşkın dili Fransızca 14, felsefenin dili Almanca 13 kere kazanırken İspanyolca 11 kere Nobel Edebiyat Ödülü almış. Çince, Yunanca ve Japonca ise sadece 2 kere ödüle layık görülen diller.

Türkiye’den Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ilk ve tek isim Orhan Pamuk. “Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken, kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulduğu için” 2006 yılında ödüle layık görülen Pamuk, ödülü kabul ederken “Babamın Bavulu” başlıklı , sonradan kitaplaştırılan Türkçe bir konuşma da yapmıştır.