Oyun ve bilim MIT'de buluşuyor

Oyun ve bilim MIT'de buluşuyor
Oyun ve bilim MIT'de buluşuyor
Bilim ve teknoloji alanında dünyanın sayılı üniversiteleri arasında bulunan MIT'de yürütülen bazı çalışmaların temelinde Legolar var.

CBS Boston’ın haberine göre, MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) tam 1 milyon lego var ve üniversite yönetimi araştırmacıların bu legolarla uğraşmasını özellikle destekliyor.

Görünen o ki MIT’nin en parlak beyinleri birer legomanyak. MIT’nin Şehir Bilim (City Science) Bölümünde proje müdürü olan araştırmacı Ira Winder da bunlardan biri. Winder bir şehrin ne kadar yürünebilir olduğunu hesaplamak için lego parçalarından faydalanıyor.

Winder, Legoların gerçekten tutkulu olduğu fikirleri ifade etmesini kolaylaştırdığını belirtiyor. Peki bu ilginç çalışma yöntemi nasıl işliyor? Winder öncelikle şehirlerin lego modellerini yapıyor. Sonra, bilgisayardan alınan verileri Legolara yansıtıyor ve böylelikle araştırmacılar, altyapıdaki değişikliklerin gerçek hayatı nasıl etkileyeceğini test edebiliyorlar. Winder bugünlerde Avusturalya’daki şehir planlamacılara inşa edecekleri yeni şehrin yürünebilirliğini arttırma konusunda yardımcı oluyor.

“Hedefe odaklandık ve onu bir matematik modeline indirgedik. Sonra da legoları programlayarak şehir planlamacıların yeni şehri test ediyormuş gibi düşünmelerini kolaylaştırdık. Özetle, henüz gerçek olmayan bir çevrenin prototipini çıkardık. Modelimiz şehrin yürümeye ne kadar elverişli olduğunu anlatmak üzerine tasarlandı.” diyor Winder.

Sadece Winder’ın ofisi değil, neredeyse tüm MIT lego kaplı. MIT ve Lego’nun ortaklığı 1980’lere dayanıyor ve bugün kampüsteki 1 milyon lego ile gerçek hayata dair sorunlara çözümler aranıyor. MIT’nin konuyla ilgili sloganı, “zihin ve el”. Üniversite, araştırma sürecinde legolar sayesinde gerçekleşen zihin ve el etkileşiminin ortaya çıkardığı sonuçlardan son derece memnun görünüyor.


  ETİKETLER:

  Boston

  ,

  Bugün

  ,

  Proje

  ,

  Matematik

  ,

  Bilim

  ,

  derece