Oyunda terörist, hayatta iyilik meleği!

Oyunda terörist, hayatta iyilik meleği!
Oyunda terörist, hayatta iyilik meleği!
Video oyunlarının hiper-gerçekliği içinde büründüğümüz roller, gerçek hayattaki davranışlarımızı etkileyebilir mi? Yeni bir araştırma, bu sorunun yanıtını arıyor.

Şiddet içeren video oyunlarında terörist rolüne bürünmek sizi daha iyi biri yapabilir mi? Cyberpsychology, Behavior and Social Networking dergisinde yayınlanacak yeni bir çalışmanın yazarlarından Matthew Grizzard’a göre oyun içi şiddet sergilemek, oyuncuları gerçek hayatta insanlara faydalı olmaya itebiliyor.

Buffalo Üniversitesi’nde 185 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada bireyler rastgele iki farklı oyun senaryosunun içine girdiler: Terörist ya da BM aracısı olarak…

Oyun faslından sonra terörist rolüne bürünenlere hangi “gerçek hayat eylemlerinin” vicdan azabını azalttığı sorulurken BM askerlerine de onlara suçlu hissettirmeyen eylemler soruldu. Katılımcılar son aşamada 30 öğeden meydana gelen bir anket tamamladılar. Sınırlı da olsa bu çalışma, oyundaki suçluluk duygusuyla oyun sırasında ortaya çıkan ahlaki değerler arasında olumlu bir ilgileşim olduğunu gösterir nitelikte.

ABD ’de lise öğrencileri arasında giderek yaygınlaşan ve ölümlerle sonuçlanmaya devam eden şiddetin yükselişini oyunlara bağlayan ya da bağlamayan birçok çeşitli çalışma var; ancak Başkan Obama’nın da belirttiği gibi yükselen şiddetin sebebini bulmak için daha tutarlı ve kapsamlı araştırmalar gerekiyor.