Özel ada'm olsun,1 milyar borcum olsun!

Özel ada'm olsun,1 milyar borcum olsun!
Özel ada'm olsun,1 milyar borcum olsun!
Dünyadaki özel adaların %77'si ABD'lilere ait.
Haber: KALBEN SAĞDIÇ - info@yeniakil.com.tr / Arşivi

Hawaii’yi nasıl bilirsiniz? Filmlerde boynunda çiçekler olan güzel ve bronz insanların beyaz kumlarında uzandığı bu büyülü adanın etrafında sadece çok özel insanların gidebildiği adacıklar da var üstelik. Kauai de bunlardan biri. Ancak, Kauai artık Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e ait.

Takımadalar bölgesinin en büyük dördüncü adası olan Kauai’nin bir kısmına sahip olabilmek için 100 milyon dolardan fazla harcayan Zuckerberg, bu toprakları kişisel dinlenme alanı olarak kullanacak.

Gelelim özel ada mevzusuna… Milyarderler ve ünlüler için özel adaların pek bir özelliği yok. Hele ki ABD vatandaşıysanız ve milyar dolarlarınız varsa, bir adanızın olmaması sosyal ortamlarda utanç kaynağına dönüşebiliyor. Piyasayı incelemek isteyenler için detaylı bir rehber  bile hazırlanmış. “Özel bir ada satın alırken çok eşsiz bir maceraya atılıyor ve hayatınızı değiştirecek bir deneyime hazırlanıyorsunuz…” diyor rehber ve ekliyor: “Sizin için mükemmel olan adayı bulmanız ciddi anlamda zaman gerektiren bir iştir. Hatta takıntıya dönüşebilir.”

Özel ada sahiplerinin kökenlere göre dağılımına baktığımızda %77'lik oranla ABD'nin açık ara lider olduğunu görüyoruz. Biri "özel adam var" diyorsa, büyük ihtimalle ABD vatandaşı çıkıyor. Sonra, İngiltere %5, Kanada %4 ve Avustralya %3 ile takip ediyor.

Orta Doğu’nun ve Türkiye’nin içinde olduğu durum düşünüldüğünde şu sıralar mükemmel özel adamızı bulmaya pek zaman ayıramayabiliriz; ancak adası olanların malı, her daim çenemizi yorabilir.

Oracle’ın CEO’su Larry Ellison Hawaii adacıklarından Lanaii’nin %98’inin sahibi. 300 milyon dolara aldığı adayı en son teknolojiye sahip ve çevre dostu, sürdürülebilir bir tatil merkezine dönüştürmeyi hedefliyor. Ah şu paranın para yarattığı gerçeği! En azından bir sürü işsiz adalı ve ABD’li de ekmek parası kazanacak, teşekkürler Larry!

Microsoft’un ortaklarından Paul Allen da Washington kıyılarındaki Allan Adası’nın sahibiydi ancak Aralık 2013’te adasını 8 milyon dolara sattı.
“8 milyon dolar mı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bir ada sahibi olmak aslında çok da pahalı değil. Birkaç bin dolardan 200 milyon dolara kadar geniş bir bütçe yelpazesine sahip olan ada emlak piyasasına göz atmakta fayda olabilir. Ama unutmadan belirtelim, yaşanabilir bir alan yaratmak ve onları korumak adalarla ilgili asıl bütçeyi gerektiren konular. Eğer Robinson’culuk oynamaya meraklı değilseniz…