Özgür araştırmacılar daha verimli

Özgür araştırmacılar daha verimli
Özgür araştırmacılar daha verimli
Avrupa Komisyonu tarafından fonlanan, 38 ülkeyi kapsayan üç yıllık Deloitte araştırmasının sonuçlarına göre yenilik ve özgür çalışma koşulları birbirini besliyor.

Avrupalı araştırmacıların mobilize olmaları konusunda çalışmalar son sürat devam ediyor. Yine de Avrupa Komisyonu fonları ile hazırlanan Deloitte raporuna göre araştırma pozisyonları, çalışma koşulları ve kariyer gelişimiyle ilgili Avrupa’nın aşması gereken birçok engel hala baki.

38 ülkeyi kapsayan üç senelik çalışmanın sonucunda AB’nin ABD ’nin gerisinde olsa da Japonya, Güney Kore, Çin, Hindistan ve Brezilya’nın önünde olması umut verici görünüyor.

Araştırmaların mükemmeliyet seviyeleri 2007 ve 2012 yılları arasında %6 artarak %47.8’e ulaşmış. Yunanistan dışında… En başarılı araştırmacılar Nordikler arasından çıkıyor: Hollanda, İngiltere ve Belçila %60’ın üzerinde başarı puanları sergiliyor.

The Researchers’ Report 2014 yeni bili, ürün, süreç, yöntem ve sistem geliştiren uzmanları ve projeleri yöneten liderleri inceliyor. Doktora programlarındaki adayların hepsi de Deloitte araştırmasının birer parçası.

AB’de 1.63 milyon tam zamanlı araştırmacı var. ABD’de bu sayı 1.49 milyon. Japonya’da 660.000. Çin de ise 1.32 milyon.
2000 ve 2011 yılları arasında AB’nin araştırmacı sayısı %4’ten fazla artmış. Ancak, iş gücündeki varlıkları açısından AB’li araştırmacılar hala geride.

Avrupa’nın kadın erkek eşitliği bakımından da geride kalması dikkat çekici. İleri akademik pozisyonlarda, karar verme mekanizmalarının yönetici kademelerinde kadınlara pek yer verilmiyor. 2010 yılında yönetici& araştırmacı kadın oranı ne yazık ki sadece %10’muş.

Açıklık ve inovasyonun kardeş olduğunu vurgulayan rapora göre açık ve etkileyici araştırma sistemleri olan ülkeler en büyük yenilikleri tetikleyenler. Yani, ilerlemeye kadın erkek eşitliğinden başlayanlar…

AB dışındaki ülkelerin araştırmacılara daha iyi ücretler ödemesi ise başka bir sıkıntı kaynağı. Araştırmacıların en yüksek maaşları kazandıkları ülkeler: ABD, Brezilya, İsviçre, Güney Kıbrıs, Hollanda, İrlanda ve Belçika.

Mobilite konusuna gelirsek uluslararası bağlamda mobil olan araştırmacıların %80’i bu rahatlığın ve özgürlüğün araştırma yetilerine olumlu katkıda bulunduğunu söylüyor. %60 araştırma sonuçlarının bu sayede arttığına, %55 ise kariyerinin daha iyi ilerlediğine inanıyor.