Pardon, seçimleri etkileyecek kadar paranız var mı?

Pardon, seçimleri etkileyecek kadar paranız var mı?
Pardon, seçimleri etkileyecek kadar paranız var mı?
Sade vatandaşın ülkesi ve kendi geleceği adına istediklerinin önemi neredeyse sıfır. Neden mi? Politikada "parayı veren düdüğü çalıyor" da ondan.

Bugün ABD ’de oy veren kitlelerin seçimleri ve görüşleri neredeyse anlamsız. İş çevrelerinde barınan özel çıkar grupları ve zengin bireyler, politikacıların belirli konulara yaklaşımları üzerinde kontrol sahibi olan yegâne isimler. Princeton Üniversitesi’nden Martin Gilens ve Northwestern Üniversitesi’nden Benjamin Page’in hazırladığı çalışma da bu fikirden yola çıkıyor.

Testing Theories of American Politics: Elites, Interest Groups and Avarage Citizens” adı ile Perspectives on Politics’in Sonbahar-2014 sayısında yer alacak çalışm,a 1779 adet  ulusal siyasi konuya dair araştırma verilerini ele alarak sıradan vatandaşların, ekonomi elitlerinin, kitle-odaklı çıkar gruplarının ve iş-odaklı çıkar gruplarının isteklerini irdeliyor. Dört grubun kararlarının politikaları nasıl yönlendirdiğini anlamak için istatistikî yöntemlerden yararlanan çalışma, kabul edilen ve edilmeyen tasarıları inceliyor.

Çalışmayı analiz eden Prof. Allan J. Lichtman’a göre ekonomik elitlerin ve organize çıkar gruplarının gücü kontrol etme yarışı, sıradan vatandaşın kararlarını ve beklentilerini neredeyse önemsiz diyebileceğimiz bir "sıfır seviyesine" yaklaştırıyor.

Öte yandan “Ben halkımın iyiliğini istiyorum” klişesinin pek doğru olmadığını ortaya koyan araştırmaya göre Kongre’nin kamudan iyice uzaklaşmış olmasının temelinde sade vatandaşın ülkesi adına istedikleri ile “creme de la creme” kitlenin istekleri arasındaki uçurum var.

Ocak ayında The Journal of Politics dergisinde yayınlanan başka bir araştırma ise kutuplaşmanın zengin kesimin yararına olduğunu gösteriyor. Zenginliğe zenginlik katmak için fikir ayrılıkları yaratmak oldukça iyi bir yöntem. Politikacılar zengin kesimin maddi kaynaklarına muhtaç oldukları için, tabiri caizse onların sözünü dinlemek durumunda kalıyorlar.

Üstelik bu durum sadece ABD'de geçerli değil. Dünyanın her yerinde belli bir sınıfın amacına hizmet eden politikacılarla karşılaşmak neredeyse doğal.

Politik sistemleri yenilemek ve ayrıcalıklı azınlıkların elinde bulunan kontrolü halka vermek gerekiyor, ama nasıl?


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  ekonomi

  ,

  Bugün

  ,

  Zengin

  ,

  Kongre

  ,

  politik

  ,

  ,

  siyasi

  ,

  oy

  ,

  hizmet

  ,

  yöntem