Robottan emir almak, çalışanları "bozmuyor"

Robottan emir almak, çalışanları "bozmuyor"
Robottan emir almak, çalışanları "bozmuyor"
Bilim-kurgu dünyasında insan ve robot ilişkisi genellikle robotların kontrolü ele geçirmesi ve insanları köleleştirmesi ile son buluyor. Ancak gerçekte işler farklı olabilir mi? Yanıt MIT'den geliyor.

Bazılarımız için emir almak zor olabilir. İnsanlar iradelerinin sınırlandırılmasından, kendilerinden daha güçlü addedilen biri tarafından yönetilmekten ve kontrol edilmekten her zaman keyif almayabilirler. Patron geldiğinde herkes ciddileşir. Patron istemişse o iş hemen bitmelidir. Patron ne derse o olacaktır. Kısacası, dünyanın neresinde olursanız olun emir, demiri keser.

MIT’de yapılan yeni bir araştırma, birlikte çalışan iki insan ve bir robottan meydana gelen gruplarda idareyi insanların değil, robotun almasının tercih edildiğini gösteriyor. Neden mi? Katılımcılar robottan emir almayı yeğliyor ve robotun liderliği takımın verimliliğini arttırıyor.

Araştırma projesinin lideri Matthew Gombolay ve arkadaşları, insanların hem tatmin oldukları hem üretkenleştikleri bir ortam yaratmak için gerekenleri bulmayı hedeflemişler.


“Makinelere daha fazla otonomi vermenin doğru yanıt olduğunu keşfettik. Robot takım arkadaşları insanların birlikte daha sorunsuz çalışmasına yardımcı oldu.”

İki insan ve bir robottan oluşan gruplar üç farklı durumda konumlandırılmış ve sonuçlar gözlemlenmiş: 1) Tüm görevlerin insan tarafından tamamlandığı tam manüel durum; 2) tüm görevlerin robot tarafından tamamlandığı tam otomatik durum; 3) bir kişinin kendini görevlendirdiği, robotun ise diğer kişiyi görevlendirdiği yarı-otonom durum

Tam otomatik durum, sadece en verimli yöntem olmakla kalmamış; ayrıca insanların tercih ettiği yöntem olarak da öne çıkmış. İnsanlar, “robotların onları daha iyi anladığını” ve “takımın verimliliğini arttırdığını” vurgulamışlar.

Gombolay, robotlara kontrol vermenin sayborgların dünyanın kontrolünü ele geçireceği anlamına gelmediğini söylüyor. Görevlerin dağıtılması, zamanlanması ve koordine edilmesi robotlar tarafından gerçekleştirilse de onları çalıştıran algoritmayı yine insanlar yazıyor.


  ETİKETLER:

  robot

  ,

  Patron

  ,

  ,

  zaman

  ,

  koordine

  ,

  yöntem