Sanat beyaz sever

Sanat beyaz sever
Sanat beyaz sever
Irkçılık bitti mi? Bu sorunun yanıtını birçok farklı alanda aramaya devam ediyoruz.

Census Bureau tarafından hazırlanan yeni bir araştırma, ABD ’nin sanat konusunda fazlaca “beyaz” olduğunu ortaya koyuyor. Sanatçı olup para kazanan ABD’lilerin neredeyse %78’i beyaz. En azından 2012 verileri bu doğrultuda.

Sanatçıların %40’ının herhangi bir okuldan mezun olmaması, sadece %16’lık kesimin sanatla ilgili bölümlerde eğitim görmüş olması da ilginç bir diğer veri. ABD’de en pahalı 10 okul arasında 7.sırada olan sanat okullarından mezun olup sanat alanında çalışmayan çok fazla insanın olması dikkat çekiyor.

2 milyon sanat okulu mezununun sadece %10’u sanattan para kazanabiliyor. Çalışan sanatçılar ve sanat okulu mezunları arasındaki fark göz önünde bulundurulduğunda eğitim sisteminin de istihdam koşullarının da değişmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Durum ABD’de, bir başka deyişle dünyanın en liberal ülkesinde, dahi böyleyken Türkiye ’de Güzel Sanatlar okumak daha da çetrefilli bir iş haline geliyor.

Eylül’de Medium dergisinde yayınlanan “Chicago’da siyah ve sanatçı olmak” başlıklı makalesinde Lowell Thompson, reklamcılığı bırakıp resime başlama hikayesini ve hayatını anlatıyordu. Ve diyordu ki: “1990’larda en başarılı 25 reklam ajansında yönetici pozisyonlarda sadece %1 siyahi idi.”

Ressam olduktan sonra da benzer bir çeşitsizliğin ve ırkçılığın sürdüğünü fark eden Thompson’a göre büyük sanat bölgelerini ve ticari galerileri beyazlar yönetiyor ve bu da gözle görülmeyen ancak hissedilen bir eşitsizliğe yol açıyor.

ABD’deki ırk uçurumu istek, yetenek ya da beceriden kaynaklanmıyor. Büyüyen ve gelişen azınlık nüfuslarına karşın ABD hala ağırlıklı olarak beyaz: %60 oranında… Doğal olarak birçok sanatçı da beyaz oluyor. Ancak burada hatırlamamız gereken başka bir önemli unsur var, o da para.

Sanat okulları, daha önce belirttiğimiz ve The Wall Street Journal’ın da bahsettiği gibi, ülkenin en pahalı okulları arasında. Ayrıca mezun olunca sanatçı olmak gibi %100 geçerli bir kural da yok. Eğitime 120.000$ harcadıktan sonra bir senede 36.100$ kazanmaya hazır olanların göğüslemesi gereken bir yaşam tarzından bahsediyoruz.

Elbette beyaz ailelerin, diğer vatandaşlara göre daha şanslı olduklarını belirtmekte de fayda var. Daha kolay iş bulmak, kabul görmek ve eğitim almak için beyaz olmak ideal. Post’un da yer verdiği bu gerçeklik yoksul ve zengin arasındaki eşitsizliğin ırkla ilgili kökenlerine dikkat çekiyor. Ayrıca, beyazların hükmettiği sanat çevrelerinde var olmaya çalışan azınlıklar için mezun olsalar da olmasalar da sanat her zaman zor bir alan…

Özetle, ABD’de Güzel Sanatlar okumak başlı başına bir “iş”. En pahalı eğitim kurumlarından birinden mezun olduğunuzda iş bulma ve hemen sanat icra ederek para kazanma gibi hayaller de pek ulaşılır değil. Sanatçı olmakla, sanat eğitimi almak arasında doğru orantı yok. Üstelik, sanat eğitimi almak için beyaz olmanız da gerekiyor gibi görünmekte. Ne de olsa beyaz ve avantajlı ailelerden gelenlerin ödetebileceği kadar fazla kredi ödemek durumundasınız. Ha, diyelim ki okumayı ya da okumadan sanat icra etmeyi başardınız; yine beyazların hükmettiği bir alanda ve onların denizinde olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

Araştırma sonuçlarını daha detaylı incelemek için buraya tıklayınız.