Seçmen kararını veriye dönüştürme sanatı

Seçmen kararını veriye dönüştürme sanatı
Seçmen kararını veriye dönüştürme sanatı
Big Data gibi veri çalışmaları, bugün Hindistan'da insanların, yerlerin ve olayların arasındaki bağları anlamak için kullanılıyor. Çok fazla ve farklı seçmene karşın, toplum yapısını anlamlandırmak mümkün.

Hindistan büyük boyutlu Big Data projelerinin test bölgesi gibi görünmekte. InformationWeek'in haberine göre 12 milyar parmak izi, 1,2 milyar fotoğraf ve 2,4 milyar iris taramasını kapsayan Aadhar Projesi ile başlayan yolculuk son sürat devam ediyor. Ortaya çıkan veritabanının var olan en büyük biyometrik veritabanının, yani FBI tarafından ABD ’ye sağlananın, 10 katı kadar büyük olacağı söyleniyordu. Son zamanlarda seçmen davranışlarını incelemek ve halkın ihtiyaçlarını daha iyi irdelemek için Big Data platformlarının kullanılması gündeme geldi.

814 milyon seçmeni bulunan Hindistan gezegenimizin en fazla seçmeni olan bölgesi. ABD, Endonezya ve Brezilya’da onu takip eden diğer ülkeler. Hindistan sadece demografik çapıyla değil, içeriğiyle de şaşırtan bir seçim olgusuna sahip. 12 farklı dilin konuşulduğu bölgede net veri elde etmek için çok çalışmak gerekli. ABD gibi gelişmiş ülkelerin sahip olduğu uygun, homojen, yapılandırılmış ve yüksek kaliteli veriye sahip olmayan Hindistan’da Modak Analytics bilgi ağını sıfırdan kurmaya başlamış. Seçmen kütükleri her dile uygun hazırlanmış. Her eyalet kendi dilinde veri sağlayınca tüm bunların İngilizce’ye çevrilmesi için yeni bir teknoloji geliştirme yoluna gidilmiş. Öte yandan seçmen isim ve bilgilerinin de çok çeşitli olması zorluklara yol açtığından özel bir algoritma geliştirilmiş.

Seçimler dünyanın her yerinde zor ve yoğun süreçler. Kendi topraklarınızı tanımak, kültürünüzün gerektirdiklerini yerine getirerek halkı anlamak net veriler elde etmek açısından da sosyal mutluluk açısından da büyük önem taşıyor. Hindistan’ın dev veritabanı sadece matematiksel bir sınıflandırma isteğinin değil, toplumun farklı kesimlerini anlama ve ortak bir alanda bir araya getirme isteğinin de dışavurumu niteliğinde.