Seksi olmak için iyi olmak yetiyormuş!

Seksi olmak için iyi olmak yetiyormuş!
Seksi olmak için iyi olmak yetiyormuş!
Bilim dünyası iyi kalplilerin ve güzel insanların yanında...

Romantizm alanında başarı sağlamak CEO olmaktan daha zor olabilir. Bazen şans, bazen özgüven yüzünden kaybederiz. Kimi durumlarda en söylenmeyecek sözleri söyler, en yapılmayacak hareketleri yaparız.

Yürümeyecek ilişkileri yürütmek için çabalar dururuz; çünkü yalnızlıktan ve çekici olmadığımızdan korkmaktayızdır. Ve içten içe biliriz ki Tinder’da, Facebook’ta ya da arkadaşlık sitelerinde bulamayacağımız bir şeyler dışarıda, bizi beklemektedir, ancak nerede?

Bilim dünyası yardıma ihtiyacımız olduğunu fark etti ve yeni bir araştırmayla içimize su serpti. Karakteristik özelliklerimizin çekiciliğimizi etkilediğini ortaya koyan araştırmanın sonuçlarına göre iyi olan kazanıyor, yanakları da romantizm heyecanıyla kızarıyor.

Araştırmanın temelini oluşturan deney, 60’ı kadın , 60’ı erkek 120 katılımcı ile hazırlandı. Katılımcılar 40 kişilik üç farklı gruba ayrıldı. Deney başlamadan önce üç gruba da 60 yüz ifadesi gösterildi ve katılımcılar bu ifadeleri çekiciliklerine göre puanlandırdılar. İki hafta sonra, 3 gruba aynı ifadelere dair olumlu, olumsuz ve tarafsız bilgiler verildi. “Bu adam melek gibidir.” ya da “Bu adam arkadaşlarına kötü davranıyor.” gibi…

Katılımcılar, yine puanlama yaptılar. Birinci puanlama sırasında üç grubun tercihleri ve çekici buldukları ifadeler birbirinden çok da farklı değilken, ifadelerin sahiplerine dair bilgilendirildikleri ikinci turun sonuçları farklılıklar gösterdi. Karakterine dair olumlu bilgi aldıkları kişinin ifadesini daha çekici bulan katılımcılar, “iyilik güzeldir” klişesini, kısıtlı bir bağlamda olsa da, doğrulamış oldular.

Personality and Individual Differences (Kişilik ve Bireysel Farklar) dergisinde yayınlanan çalışmanın araştırmacıları, sonuç olarak suratları çekici bulurken kişilik özelliklerinin etkili olabileceğini ve kişiliğimizin yüzümüze yansıdığını gözlemlediler.

Dünyaya iyilik yaymanın hiçbir kötü tarafı yok. Erkeklerin yaygın inancı serserilerin daha çekici olduğu ya da iyi kalpli erkeklerin “kankalaştırıldığı” (friendzone) yönünde olsa da şefkatli ve dürüst olmayı denemekte fayda var. İncelikli ve özenli davranışların insanları daha mutlu ettiği, damar tıkanıklıklarını engellediği ve yaşlanmayı yavaşlattığı da bilinen diğer bilimsel gerçekler… Hatta, birinin iyilik yapmasını izlemek bile akıl sağlığımız üzerinde olumlu etkiler bırakıyor.

Huffington Post’tan Dr. David Hamilton diyor ki: “Atalarımız birbirleriyle nasıl geçineceklerini öğrenmek zorunda kaldılar. Grup içindeki duygusal bağlar ne kadar güçlüyse hayatta kalma şansları da o kadar yükseldi. Böylelikle, insanın genetik yapısına ‘incelik genleri’ işledi. Bugün , birbirimize karşı kibar davranıyor ve aramızda bir bağın varlığını hissediyoruz. Yeni ilişkiler kuruyor ve eskileri koruyoruz. Bunların hepsi evrimimizin birer parçası…”

Metrobüs teyzelerine, bankamatik sırası aksilerine, iş yerinin gerginlerine ve iyiliği saflık olarak algılanır diye korkan herkese: Biraz daha kibar ve iyi olmanın hiçbir zararı yok. Hatta, hayatınızın aşkını bulmanızda faydası bile olabilir.