Sen olsan hangisini seçerdin: Çin mi? ABD mi?

Sen olsan hangisini seçerdin: Çin mi? ABD mi?
Sen olsan hangisini seçerdin: Çin mi? ABD mi?
Pew Araştırma Merkezi'nin hazırladığı Global Attitudes Project sordu: Dünya ülkeleri iki büyük güçten hangisine daha sıcak? Çin'e mi? ABD'ye mi?

Çin ve ABD arasındaki güç savaşı tam hızıyla devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde hava sahasının sınırlarını çizen Çin ordusu, ABD’yi kendi tarafında kalması için uyarmıştı. İkilinin arasındaki gerilimin sadece ekonomik olmadığı da böylelikle netleşmiş oldu.

Önümüzdeki 10 yıl içinde dünya lideri ABD’nin tahtını paylaşacağı öngörülen Çin’de halkın %96’sı Çin’le ilgili olumlu görüşlere sahip. ABD’de ise bu oran %35.

Türkiye ’de Çin’den yana olanların oranı %21 iken, ABD’yi tercih edenler %19’da kalıyor. Ülkemizde iki dev arasında seçim yapma konusunda kararsızlık hâkim görünüyor.

Çin’in kendisinden sonra, Doğu Asya’nın süper gücüyle ilgili en olumlu yansımalar Pakistan (%78), Tanzanya (%77), Bangladeş (%77) ve Malezya’da (%74)…

ABD’yi bizzat ABD’nin kendisinden daha çok tercih eden ülkelerin olması dikkat çekici… Başta %92 oranında “Ben ABD yanlısıyım, arkadaş!” diyen Filipinler var. İsrail (%84), ABD (%82), Güney Kore (%82) ve Kenya (%80) ABD yanlıları listesinde en üst sıradaki diğer ülkeler…

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.