Sene 2014: Kadın hala kadının kurdu

Sene 2014: Kadın hala kadının kurdu
Sene 2014: Kadın hala kadının kurdu
Sosyo-cinsel kimlikler, özgüven ve değer yargıları anlamında internetin hayatımız üzerindeki etkisi büyük. Genç kadınların bakış açılarını anlamak için yapılan bir araştırma, bu etkiye dikkat çekiyor.

Psychology of Popular Media Culture dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, sosyal medyada seksi profil fotoğrafı olan kadınların diğer kadınlar tarafından “değersiz” olarak nitelendirildiğini ortaya koyuyor.

Genç kızların ve kadınların üzerindeki seksi görünme baskısının ağırlığına dikkat çeken araştırmacı Elizabeth Daniels’a göre gençlerin sosyal medyadaki davranışlarını anlamak, özgüvenlerini ve benlik sınırlarını anlamak açısından önemli.

Çalışma için Amanda Johnson adında 20 yaşında sahte bir Facebook karakteri yaratan ve ona biri seksi, diğeri normal olmak üzere 2 farklı profil hazırlayan araştırmacılar, Amanda’nın Alacakaranlık ve Lady Gaga gibi yaşına uygun zevkleri olmasına da dikkat etmiş. Unutmadan belirtelim, Amanda sahte olsa da fotoğrafları gerçek.

Çalışmaya katılan 13-18 yaş arası 58 genç kız ve 17-25 yaş arası 60 genç yetişkin kadın Amanda’nın fiziksel ve sosyal çekiciliğinin yanı sıra sorumluluk sahibi görünüp görünmediğini de irdeleyerek 2 profili de puanlamışlar.

Hem fiziksel hem sosyal anlamda çekici ve sorumluluk sahibi olan profil, “seksi olmayan” Amanda olmuş.

Üç alanda da seksi olmayan profil en yüksek puanları alırken kadın katılımcılar tatlı Amanda’nın kendine verilen görevi yerine getireceğine ve iyi bir arkadaş olacağına inandıklarını belirtmişler. İki profilin sorumluluk puanlamaları arasında ise en büyük fark ortaya çıkmış. Sade ve sevimli kadınlar, kadınlara daha güvenilir geliyor olabilir.

Araştırma çocukların ve gençlerin online iletilerin uzun vadeli sonuçlarını anlaması açısından da önem taşıyor. Daniels’a göre ebeveynlerin, eğitmenlerin ve diğer etki sahibi yetişkinlerin gençlerle online davranışlarının anlamları ve çıkarımları hakkında düzenli iletişim kurması gerekli.

Gençler, internetin yeni ve bizzat onlar tarafından şekillendirilen kamusal bir alan olduğunu anlarsa dijital kültürün doğurduğu birçok sorunu aşmak kolaylaşacaktır.