Seyahat planlarınızı sizden daha iyi biliyoruz

Seyahat planlarınızı sizden daha iyi biliyoruz
Seyahat planlarınızı sizden daha iyi biliyoruz
Turistlerin gittikleri mekanlardan, yerli halkın şehri deneyimleme biçimlerine kadar seyahat ve yaşama dair birçok unsur artık araştırmacıların formüllerinde gizli.

İnsanların dijital dünyada bıraktığı izler, onların bundan sonra ne yapacaklarının da güçlü birer kanıtı aynı zamanda.

Jiepang.com Çin ’in en popüler konum bazlı sosyal ağlarından biri. Microsoft’un Pekin’de bulunan araştırma merkezindeki ABD ’li araştırmacılar Çinli meslektaşlarıyla ortak olarak Jiepang.com’dan elde ettikleri verilerle kullanıcıların geçmişteki seçim ve davranışlarına göre gelecekteki seyahat davranışlarını öngörmeyi hedeflemişler.

Çin’in 5 büyük şehrinde yapılan 1.3 milyon mobil “check-in” kaydını indirdikten sonra belli bir örüntü arayan araştırmacıların elde ettiği en kullanışlı verilerden biri, şehri ziyaret edenlerle şehirliler arasındaki davranış farkları…

Araştırmacılar sosyal ağ kullanıcılarının Pekin, Şanghay ve diğer 3 şehre ne sıklıkta gittiğini belirten “yoğunluk haritaları” hazırladıktan sonra sonuçları şehirliler ve ziyaretçiler olmak üzere iki sınıfa ayırdılar.

Çalışma, yerli olmayanların Pekin İmparatorluk Sarayı gibi popüler mekânları ziyaret etme eğilimi gösterdiğini, ancak şehirlilerin genellikle ev ve ofis civarında check-in aldığını gösteriyor. Yani, ziyaretçiler verilere göre daha fazla dolaşıyor olsa da gidecekleri mekânları tahmin etmek daha kolay.

MIT Technology Review’un vurguladığı bir başka önemli nokta ise bu gibi modelleme çalışmalarının antropologlar açısından ne kadar önemli olduğu… Bu algoritma insanların yeni bir şehre nasıl uyum sağladıklarını inceleyip analiz etmek için ve şehirli oldukça mobilizasyonun nasıl arttığını haritalandırmak için faydalı olabilir. Ayrıca göç ve göç edenlerin yerel topluluğun parçası haline gelme süreçleri üzerinde de etkisi olabilir.

Bakalım Dünya nüfusunun üçte birinin nereye gideceğini öngörmeyi amaçlayan bu araştırmaların sonuçları dünyanın geri kalanını nasıl etkileyecek?