Siyah beyaz bir mesele: Arkadaşlık

Siyah beyaz bir mesele: Arkadaşlık
Siyah beyaz bir mesele: Arkadaşlık
İnsan hakları, eşitlik ve özgürlük adına hem yasal hem sosyal birçok düzenleme var. Peki, beyazlar neden hala beyazlarla arkadaş oluyor?

Irkçılığın sona erdiği ve insanların eşit haklara sahip olduğu, adil ve saygılı bir dünyada yaşıyoruz demek isterdik. Ancak henüz diyemiyoruz.

Public Religon Research Institute tarafından hazırlanan yeni bir araştırma, beyaz ABD vatandaşının her 100 arkadaşından 91’inin beyaz ve sadece 1’inin siyahi olduğunu ortaya koyuyor.

Siyahi Amerikalıların ise arkadaş çevrelerinde daha fazla çeşitlilik olduğu göze çarpıyor: Ortalama bir Afrikalı-Amerikalı vatandaşın arkadaşlarının %83’ü siyahi, %8’i beyaz, %2’si Latin, %0’ı Asyalı ve %3’ü karışık ırktan.

Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri ise, beyaz Amerikalıların %75’inin sadece kendi ırkından insanlarla arkadaş olmayı tercih ediyor olması… Siyahilerin, beyazlara göre 10 kat daha fazla siyahi arkadaşı var. Beyazların ise siyahilere göre 91 kat daha fazla beyaz arkadaşı bulunmakta.

Bize benzeyen, bizimle benzer beğenileri paylaşan, komşumuz olan ve hatta birlikte çalıştığımız insanlarla arkadaşlık etmeyi tercih etmemiz aslında şaşırtıcı değil. Yine de, sosyal ağı çeşitlendirmek ve de farklı köklerden gelen biriyle arkadaş olmak farklı alanlarda fayda sağlayabiliyor. Değişik kültürlerle iletişim kurmayı, siyasi ve ekonomik sahnede nelerin döndüğünü, ötekileştirmenin yükünden kurtulmanın önemini ve insanlara önyargılardan sıyrılıp saygı duyabilmeyi öğrenmek, bu faydaların başında geliyor.

Çalışmanın yazarlarından Rob Smith, elde ettikleri sayıların ABD topraklarında nasıl ayrıcalıklı bir hayatın hüküm sürdüğüne dikkat çekmesi açısından değerli olduğunu vurguluyor.

Smith’e göre: “Siyahiler daha fazla siyahi arkadaşa sahip olabilir; çünkü hepsi de çok, hem de çok beyaz bir dünyada var olmak zorunda. Ancak, beyazsanız etrafta dolanabilir ve diğer beyazlarla sohbet edebilirsiniz çünkü rahatsınızdır. Bu durum, beyaz insanların sahip olduğu bir ayrıcalıktır ve siyahiler ayrıcalık hattının dışında kalmaktadır.” 

Alışkanlık haline gelmiş bilinçdışı önyargılardan arınmış, insana insanca değer veren bir dünya var ettiğimiz günler yakın mı dersiniz?